Wyjątkowy Dzień Babci i Dziadka

wyjątkowy dzień babci dziadka

Wielkimi krokami zbliżają się dwie wyjątkowe okazje: Dzień Babci i Dzień Dziadka. Warto więc zatrzymać się na chwilę i zastanowić nad wagą tych osób w naszym i naszych dzieci życiu. A jest to przecież rola wyjątkowa i niezwykła, w wielu aspektach nie do przecenienia. Zasługuje więc na równie wyjątkową celebrację.

Modne i wartościowe DIY

W sieci znajdziemy pełen wachlarz pomysłów i inspiracji na idealne, nietuzinkowe, czasem własnoręcznie wykonane prezenty i to specjalnie na tę uroczystość. Naturalnie nikogo nie trzeba przekonywać, że to właśnie te ostatnie niosą największy ładunek emocji. Samodzielnie wykonany upominek ma najcenniejszą i niepowtarzalną moc. Potwierdzi to niejedna babcia, niejeden dziadek skinie głową z aprobaty.

Zakupiona bombonierka, bukiet kwiatów, kompleks witamin czy kubek z dedykacją ucieszą, ale nigdy nie wywołają wzruszenia. Prawdziwe wzruszenie jest odporne na soczyste reklamy, wyjątkowe promocje i cały ten marketingowy kołowrotek. Tego po prostu nie da się zakupić w pakiecie. Tylko miłością, inicjatywą i dobrą wolą ujmiecie swoich Dziadków.

Rodzicielski sprawdzian

Jeśli awansowaliśmy w społecznej hierarchii na stanowisko rodzica, wówczas stoi przed nami ważne zadanie  – zaszczepić w dzieciach szacunek i wdzięczność wobec Babci i Dziadka. Miłość i przywiązanie rozwijają się w pewnym stopniu samoistnie. Natomiast szacunek jest pochodną wielu krętych dróg, na jakich przyszło nam się znaleźć z naszymi dziecinami. Kursujemy po nich niczym po nieoznakowanej autostradzie. Jedno jest pewne: szacunek jest ukoronowaniem naturalnej miłości i przywiązania do Dziadków, ale i naszego rodzicielskiego instruktażu. Nie analizujmy więc, nie oceniajmy, nie rywalizujmy o względy dziecięce, a wspierajmy tę unikatową więź. Dwa styczniowe dni są znakomitą okazją do uświadomienia dzieciom i sobie również wagi tych relacji rodzinnych. Nie wyręczą nas w tym butiki, aukcje internetowe, mega-rabaty, kwiaciarnie i cukiernie.

Bądźmy kreatywni

Wystarczy usiąść przy stole i zainspirować dzieci do samodzielnej twórczości. Nie wymagajmy przy tym perfekcji, specjalnej wirtuozerii. Pozwólmy im działać intuicyjnie, podług własnych chęci, emocji i potrzeb. Nie szukajmy specjalnie gotowców do druku, kolorowanek, plakatów i ozdobnych kartek. Spróbujmy sami wyczarować coś z niczego. Stwórzmy własną laurkę, poster, rysunek. Cokolwiek. Jeśli natomiast nie potrafimy oderwać się od wyszperanych inspiracji, spróbujmy je po prostu wcielić w życie własnymi rękoma.

 • Jeśli koniecznie chcemy obdarować Dziadków kubkiem, pozwólmy dzieciom ozdobić go własnoręcznie. Pisak do smarowania po porcelanie, a czasem zwykła wstążka nadadzą garnuszkowi unikalny wygląd.
 • Jeśli upieramy się przy bombonierce, przygotujmy ją wspólnymi siłami  – rozpuśćmy czekoladę, zmieszajmy z bakaliami, otrębami lub innymi (jadalnymi) dodatkami. Nic tak nie scala rodziny, jak wspólne babranie, dłubanie i tworzenie 😉 Polecam.
 • Upieramy się przy personalizowanym plakacie? Zaprojektujmy go i namalujmy sami. Potem jeszcze pamiątkowy odcisk dłoni bąbla i voila! Babci na pewno zakręci się łza w oku.

Prezenty dla Babci i Dziadka od Zaciszaków

Ponieważ my jesteśmy fascynatami mazi wszelakich, proponujemy trzy sprawdzone sposoby na zauroczenie Dziadków. Jeden, przetestowaliśmy w roku ubiegłym. Drugi testować będziemy za kilka dni. Trzeci czeka na swoją kolej w poczekalni. Zdjęć, z przyczyn oczywistych brak. Opublikujemy po wręczeniu upominków.

 1. Własnoręcznie uformowane serduszka, które po wysuszeniu dzieci malują farbami i zdobią. Mama, względnie tata, doprawia zawieszkę i kaligrafuje imiona mistrzów-rzeźbiarzy.
 2. Odciski ręki i stópki w masie solnej. Inna opcja, nieco mniej pracochłonna, przewiduje odcisk kończyn pomalowanych farbami, które to następnie należy umieścić w ramce. W obydwu przypadkach koniecznie trzeba pamiętać o wygrawerowaniu daty pobrania odcisków, względnie wykonania płaskorzeźby. Wspaniała pamiątka, która dodatkowo zatrzymuje chwilę 🙂
 3. Zdjęcie. Pomyślicie phiiiiii … zdjęcie…? Cóż jest w tym tak unikatowego? Ano jest. Nie jest to zdjęcie byle jakie, a właśnie wyjątkowe. Otóż stawiamy nasz obiekt (czytaj: mikroludka) przy miarce wzrostu, wręczamy w dłonie piękne serce (poduszka lub jeszcze lepiej pomalowana tekturka z odpowiednią dedykacją), uśmiech i strzelamy fleszem. Później pozostaje nam jeszcze poczynić ów rzeczony odcisk dłoni malca/malcowej i dopiski w stylu: mam 6 ząbków, rozmiar buta i tym podobne szczególiki. Nie do przecenienia, prawda?

Wyjątkowy Dzień Babci i Dziadka

W tym roku rodzina Zaciszaków szykuje na tę uroczystość coś wyjątkowego. Stronimy od sentymentu i patosu, a wprowadzamy naszych Dziadków w nastrój iście hulankowy. Tak, tak. Będziemy się bawić. Łączymy przyjemne z pożytecznym i razem z dziećmi organizujemy Rodzinny Bal Przebierańców. Pisałam o tym tu. Plan jest ambitny: przebieramy się wszyscy bez wyjątku, czyli Dziadkowie również. Każdego uczestnika balu obowiązuje uśmiech i dobry humor. Ma być zabawa, tańce połamańce i naturalnie rodzinna integracja.  Czy to rzeczywiście przepis na wyjątkową scenerię tego święta? Mam nadzieję, że tak. Przecież Babcie i Dziadkowie to wciąż ludzie z krwi i kości. Zafundujmy im niepowtarzalny wieczór, pozwólmy upajać się właśnie taką beztroską zabawą i wreszcie przywróćmy im (sobie także) choć na chwilę wspomnienie dzieciństwa.

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Skomentuj

5 Replies to “Wyjątkowy Dzień Babci i Dziadka”

 1. Swego czasu, kiedy moi starsi chłopcy byli mali zawsze robiliśmy własnoręcznie prezenty dla babć i dziadków z tej okazji, oraz dla 4 prababć, gdyż wówczas właśnie tyle mieli. Były ozdoby z masy solnej i własnoręcznie przygotowane słodkości i i kolaże jako kartki i zdjęcia….na drzewie genealogiczny,. Och, to były czasy….teraz to mi się już nie chce 🙂 Ale balu przebierańców jeszcze nie próbowałam, a wszak to karnawał…..

 2. Ja co roku jestem ciekawa co wnuki wymyśją:-)

  1. To na pewno Babcia Zaciszaków 🙂

 3. Mega fajny pomysł na spędzenie tego dnia z dziadkami 🙂 Ja, jak co roku, kupiłam swojej babci książkę, uwielbia czytać. To już taka moja coroczna tradycja. Tylko w to święto dostaje ją ode mnie.

  1. I o to właśnie chodzi w tym dniu, żeby spędzić go w sposób szczególny. Pomysł z corocznym prezentem też warty uwagi 🙂

Dodaj komentarz