rower, jazda na rowerze, korzyści jazdy na rowerze, czemu warto jezdzic na rowerze, zalety jazdy na rowerze, korzyści z jazdy na rowerze
fot. pexels.com

Jazda na rowerze to niesamowita aktywność fizyczna. Jest odpowiednia niemalże dla każdej osoby, poczynając od małych dzieci, po seniorów. Nie wymaga od nas wielkiego wysiłku i nie często może być uprawiana jako rekreacyjna forma spędzania czasu lub jako dojazd do pracy. Warto zatem sprawdzić, jakie zalety przynosi jazda na rowerze, oprócz oczywistej przyjemności ze spędzania czasu na świeżym powietrzu.

Ochrona środowiska

Wybierając jazdę na rowerze na co dzień, czyli na przykład do pracy, po zakupy, jako główny środek komunikacji możemy mieć pewność, że przyczyniamy się do dbałości o środowisko naturalne. Rower nie wytwarza żadnych spalin, więc z pewnością nie psuje powietrza. Warto także wiedzieć, że często tym środkiem lokomocji możemy dostać się szybciej w miejsca, do których zmierzamy. Dzieje się tak dlatego, że rowerem omija się korki i nie trzeba tracić w nich czasu. 

Rower jako pasja

Często jazda na rowerze może przemienić się w pasję. Odkrywanie terenów dookoła swojego miejsca zamieszkania, coraz dłuższe wycieczki – to wszystko sprawia, że chce się jeszcze więcej jeździć na rowerze. Często też, jeśli rower stał się naszym głównym hobby, chcemy go zabierać ze sobą na wakacje i w ten sposób odkrywać nowe miejsca. Jazda na rowerze rozwija także samo zainteresowanie sportem i zdrowym stylem życia. 

rower, jazda na rowerze, korzyści jazdy na rowerze, czemu warto jezdzic na rowerze, zalety jazdy na rowerze, korzyści z jazdy na rowerze
fot. pexels.com

Nowe znajomości

Jeżdżąc na rowerze często lubimy to robić w samotności i upajać się szumem kół po asfalcie. Jednakże jest to także okazja do poznawania nowych ludzi. Coraz więcej powstaje w Polsce ścieżek rowerowych oraz dróg, które stają się popularne wśród rowerzystów. Wystarczy trochę się rozejrzeć po różnych stronach dla miłośników rowerów lub na dedykowanych im grupach. Ludzie umawiają się na różne wspólne wycieczki rowerowe, nawet kilkudniowe i spędzają razem czas na tym, co uwielbiają robić. Oczywiście jazda na rowerze może także wpłynąć na polepszenie więzów rodzinnych lub znajomości, które już mamy. Spędzanie czasu aktywnie w większym gronie pozytywnie wpływa na nasz nastrój.

Kondycja i kalorie

Jeżdżąc przez godzinę na rowerze możemy spalić aż 500 kalorii! Jest to doskonała droga do utrzymania zgrabnej sylwetki. Dzięki pobudzaniu wielu partii ciała naraz, organizm wykorzystuje zgromadzoną w komórkach tłuszczowych energię, dzięki czemu kilogramy znikają.

rower, jazda na rowerze, korzyści jazdy na rowerze, czemu warto jezdzic na rowerze, zalety jazdy na rowerze, korzyści z jazdy na rowerze
fot. pexels.com

Warto wiedzieć, że jazda na rowerze także poprawia wydolność organizmu i jego kondycję. Wzmacnia się także mięsień sercowy, przez co zdecydowanie rzadziej można mieć z nim problemy. Dzięki regularnej jeździe człowiek staje się także coraz bardziej przystosowany do większego wysiłku, więc może zwiększać dystans i jechać więcej kilometrów, niż wcześniej. Zwiększa się także pojemność płuc, a oddechy stają się głębsze.

Zdrowie psychiczne

Jazda na rowerze to doskonały sposób na odstresowanie się. Kiedy dużo rzeczy w obecnych czasach jest przytłaczających i sprawiają, że pojawia się stres i gorsze samopoczucie – rower to najlepszy antydepresant. Sam wysiłek fizyczny poprawia nam już nastrój, natomiast fakt dojechania do założonego wcześniej celu daje bardzo dużą satysfakcję. Rower pozwala także oczyścić umysł i pozbyć się złych myśli. Dotleniając mózg stajemy się bardziej wypoczęci. Jazda na rowerze produkuje dużo endorfin, czyli hormonu szczęścia.

Spędzając czas na rowerze możemy sobie zagwarantować także lepszy sen. Ponieważ mięśnie pracują i mózg jest dotleniony, to sen jest głębszy. Intensywny wysiłek w ciągu dnia powoduje także szybsze zasypianie.

Oszczędność pieniędzy

Wybierając rower jako główne źródło naszej komunikacji po mieście, oszczędzamy dużo pieniędzy. Sam rower oczywiście może bardzo dużo kosztować, jeśli postawimy na wykonane w wysokiej jakości modele z dodatkowym wyposażeniem. Jednak utrzymanie roweru jest zdecydowanie tańsze, niż samochodu. Rower jest napędzany siłą mięśni, więc nie musimy wydawać pieniędzy na paliwo, jak w przypadku auta. 

Jak widać rower jest niesamowitym sposobem na zwiększenie aktywności fizycznej oraz zapewnienie sobie wielu korzyści. Warto podczas dobrej pogody wyciągać swój jednośladowy pojazd na wycieczki i korzystać z możliwości wspaniałego spędzania czasu – samotnie lub z najbliższymi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here