gry planszowe, zalety gier planszowych, rodzaje gier planszowych, planszówki, czemu warto grać w planszowe, czemu warto grać w planszówki, zalety planszówek, korzyści planszówek, jakie są gry planszowe,
fot. pexels.com

Gry planszowe to rzecz która staje się coraz popularniejsza. Możemy spotkać je w różnych restauracjach, barach, które są dedykowane pod tego typu rozrywkę. Większości z nas kojarzy się one z dzieciństwem oraz niekończącą się grą w Monopoly. Jednakże aktualnie istnieje tyle gier ich rodzajów, że jest naprawdę w czym wybierać. Dlaczego warto grać w planszówki i jakie są tego zalety?

Zalety gier planszowych

Gry planszowe są niezwykle zróżnicowane. Mamy tytuły które są oparte na bardzo dużej losowości, a obok nich możemy znaleźć gry strategiczne. Są też planszówki, w których można zagrać we dwie osoby, i są takie w których najlepiej jest zebrać większą grupę znajomych. Niektóre gry możemy rozpocząć po 10 minutach tłumaczenia, natomiast istnieją też tak skomplikowane, że wymagają siedzenia nad instrukcją nawet kilka godzin. Ta różnorodność sprawia, że każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.

Gry planszowe ponadto pozwalają ciekawie spędzić czas. Nie tylko możemy poznać członków naszej rodziny lub znajomych lepiej, ale także wcielić się w zupełnie nową rolę. 

Podczas grania w planszówki możemy się dobrze zintegrować. Dzieje się tak nie tylko podczas gier kooperacyjnych, których jedynie dobra współpraca może uratować całą grę. Także gry, które opierają się na rywalizacji pozwalają na dobre poznanie drugiej osoby i są okazją do wielu śmiechów.

gry planszowe, zalety gier planszowych, rodzaje gier planszowych, planszówki, czemu warto grać w planszowe, czemu warto grać w planszówki, zalety planszówek, korzyści planszówek, jakie są gry planszowe,
fot. pexels.com

Planszówki można grać w każdym wieku. Są gry które zaczynają się tak naprawdę od 5 roku życia i zdecydowanie ich prostota może ująć także starszych. Łączą również pokolenia, i sprawiają, że możemy się lepiej porozumieć, mimo oczywistych różnic.

Gry planszowe wywołują różnorakie emocje oraz redukują stres. Emocje oczywiście mogą być zarówno pozytywne, jak i negatywne. Warto mieć jednak na uwadze, że jest to tylko gra. Nawet jeżeli denerwujemy się, że ktoś zabił połowę naszej armii, to i tak jest to inny poziom negatywnych emocji, niż te którymi spotykamy się na co dzień, na przykład w pracy. Jest to doskonały sposób na relaks.

Gry są także bardzo pozytywną pożywką dla naszego mózgu. Uczą myślenia, nowych rzeczy, oraz wpływają pozytywnie na wyobraźnię. Zmuszamy nasz mózg do wysiłku, dzięki temu możemy się rozwijać. Planszówki uczą nas także przewidywania, myślenia strategicznego oraz analitycznego i pewnej dozy kreatywności. Oczywiście, jest to także sposób na przemycenie różnego rodzaju wiedzy dla naszych dzieci.

Jakie są rodzaje gier planszowych?

Istnieją oczywiście gry typu Chińczyk, które są bardzo proste, ale są też gry które wymagają niemałego zaangażowania od każdego z graczy. Gry planszowe możemy podzielić na różne kategorie. 

gry planszowe, zalety gier planszowych, rodzaje gier planszowych, planszówki, czemu warto grać w planszowe, czemu warto grać w planszówki, zalety planszówek, korzyści planszówek, jakie są gry planszowe,
fot. pexels.com

Można zagrać w planszówki o następujących rodzajach:

  • gry familijne:  mają one często duży poziom losowości i są idealne do wspólnego grania z dziećmi. Z reguły mają ciekawą fabułę, która się szybko nie nudzi. 
  • planszówki strategiczne: mają one różny poziom trudności. Polegają na opracowaniu konkretnej strategii, która prowadzi do wygranej partii. Takie gry składają się z wielu elementów i z reguły są bardzo rozbudowane.
  • gry ekonomiczne:  operuje się w nich gotówką, za którą kupuje się różne przedmioty. Z reguły pomagają one w dojściu do wygranej. Uczy to planowania budżetu oraz oszczędzania.
  • -gry przygodowe:  dzięki nim możemy przenieść się do zupełnie innego świata, którym można rywalizować lub współpracować. Z reguły wcielamy się także w postać z zupełnie innej bajki.
  • gry logiczne: wymagają pełnego skupienia i przede wszystkim uczą logicznego myślenia oraz widzenia połączeń tam, gdzie pozornie nie możemy ich znaleźć.
  • gry edukacyjne: są to gry, które mogą poszerzać naszą wiedzę z różnych dziedzin. Są to na przykład quizy, ale mogą to być też gry do nauki języków obcych lub różnych przedmiotów szkolnych. Popularna gra tego typu to na przykład Scrabble.

Bez względu na to  na jaką grę się zdecydujemy, warto pamiętać, że spędzanie czasu przy planszówkach to naprawdę niesamowita rozrywka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here