Strach przed porażką to uczucie, które bardzo często paraliżuje nasze działania. Przez to trzymamy się z dala od wyzwań, a także od wychodzenie z własnej strefy komfortu. Wiele osób żyje poniżej swoich możliwości oraz umiejętności, właśnie z powodu strachu przed niepowodzeniem. Jak pozbyć się strachu przed porażką i zacząć osiągać swoje cele?
Skąd się bierze strach przed porażką?
Strach to uczucie, które pojawia się w pewnych momentach naszego życia. Powstrzymuje nas przed pewnymi działaniami, które prawdopodobnie mogłyby się źle dla nas skończyć. W takim momencie jest to oczywiście odpowiednie. Szczególnie, kiedy jesteśmy w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia. Jednakże w momencie, kiedy strach wkrada się właściwie na co dzień do naszego życia, coś zaczyna być nie tak.
Już od czasów szkolnych lat uczono nas, że popełnianie błędów nie jest dobre. Kiedy uczeń zrobił coś źle, trzeba było walczyć z negatywnymi emocjami nauczycieli oraz rodziców. Wówczas wbito nam do głowy, że porażki należy się bać. Taki strach jest szkodliwy i całkowicie bezużyteczny.
Bojąc się porażki nie podejmujemy działań, które mogą polepszyć nasze życie, bo boimy się, że tak naprawdę i tak to nie wyjdzie. Możemy w ten sposób jedynie pogorszyć naszą sytuację, do której właściwie się już przyzwyczailiśmy. Boimy się, że ludzie będą się z nas śmiać, lub będą zawiedzeni, jeżeli nam coś nie wyjdzie. I tak właśnie tkwimy w takim impasie, kiedy tak naprawdę moglibyśmy osiągnąć zdecydowanie więcej. Uciekając przed strachem moglibyśmy założyć własny biznes, nawiązać nowe znajomości lub osiągnąć wymarzony cel. Brzmi prosto, ale jak to osiągnąć?
Jak pozbyć się strachu przed porażką?
Najważniejsza jest zmiana podejścia. Należy przyjąć i mocno sobie to uświadomić, że nie istnieje coś takiego jak porażki, są tylko informacje zwrotne. Każde niepowodzenie to coś niezwykle ważnego, bo niesie ze sobą dużo wiedzy oraz nauki. Jeżeli coś nam nie wyszło, jest to tylko znak, że następnym razem możemy coś zrobić inaczej, i lepiej. Tylko w ten sposób możemy osiągnąć sukces i coś, nad czym pracujemy. Jest oczywiste, że dużo wielkich wynalazców, a także osób, które posiadają bardzo duże biznesy, nie zaczynały od 100% pasma sukcesów. Im też nie wychodziły różne rzeczy, ale się nie poddawali i dlatego są właśnie w tym miejscu, w którym są teraz.
Warto więc patrzeć na porażkę jako rezultat działania. Możemy być bogatsi o kolejne doświadczenie. Aby osiągnąć sukces należy się naprawdę dużo nauczyć.
Kolejnym sposobem, aby pozbyć się strachu przed porażką, jest wyobrażenie sobie konsekwencji, jakie nas czekają, jeżeli całkowicie zrezygnujemy z wychodzenia ze strefy komfortu. Jak będzie wyglądać twoje życie, jeżeli nigdy nie zaryzykujesz? Czy jesteś zadowolony z tego obrazka, który masz przed oczami? Warto wiedzieć, że ryzyko się opłaca, nawet jeżeli za pierwszym razem nam się nie uda. Bojąc się porażki jesteśmy skazani na bycie w tym samym miejscu przez kolejne kilkanaście lat.
Kolejną kwestią jest wyobrażanie sobie pozytywnego przebiegu sytuacji, jaki może mieć miejsce, zamiast negatywnego. Jeżeli jesteśmy w momencie przed bardzo ważnym egzaminem i wyobrażamy sobie jedynie, że nie zdamy, że coś pójdzie nie tak, to wówczas odczuwamy bardzo duży strach i jesteśmy pełni smutku. Jednak kiedy będziemy sobie wyobrażać, że dana sytuacja skończy się sukcesem, to od razu poprawi nam humor. Wpłynie to także na moment, w którym się znaleźliśmy. Zmotywujemy się do działania i to da nam duże pokłady wiary w siebie.
Warto także nie odbierać porażki osobiście. Nie jest to informacja, że jest z nami coś nie tak. Jest to po prostu wiadomość, że pewne działania poszły nie tak, jak to planowaliśmy. Wystarczy zmienić podejście, a wtedy odniesiemy sukces. Nie warto zatem przekuwać każdej porażki w negatywną opinię o sobie. Szczególnie, że my sami powinniśmy mieć o sobie jak najlepsze zdanie.
Podsumowanie
Wypróbowując powyższe sposoby powinieneś pozbyć się strachu przed porażką. Zacznij podejmować nowe wyzwania, bądź pełny wiary w sukces i zdobywaj nowe doświadczenia, a wszystko zacznie się lepiej układać.