autorytet, osoba do naśladowania, wzór do naśladowania, czy warto mieć autorytet, posiadanie autorytetu, zalety autorytetu, wady posiadania autorytetu
fot. pexels.com

Autorytet to osoba, która jest w pewnym sensie wzorem do naśladowania. Często jest to ktoś, kto wzbudza powszechny podziw oraz szacunek u innych. Oczywiście autorytet może mieć na nas zarówno dobry, jak i zły wpływ, Dlatego warto na wzór do naśladowania wybierać sobie osobę, która ma podobne do nas wartości. Czy warto zatem znaleźć kogoś, kto może poprowadzić nas ku lepszemu życiu oraz pomóc nam osiągnąć sukces?

Kto może być autorytetem?

Kiedyś za wzór do naśladowania uchodziły osoby, które są popularne, posiadały władzę lub miały dużo pieniędzy. Dzięki wrodzonej charyzmie wzbudzały podziw wśród społeczeństwa, nawet jeśli nie kierował się tym samym systemem wartości, który aktualnie jest dla nas istotny. 

Warto jednak zwrócić uwagę na to, że tak naprawdę status społeczny, stan konta lub powszechna popularność nie są tak naprawdę istotne. Wzorem do naśladowania powinna być osoba, która jest inteligentna oraz empatyczna, a przede wszystkim uczciwa. Najlepiej, jakby był to ktoś, dzięki komu możemy się rozwijać i realizować wyznaczone sobie cele. Zatem autorytetem może być nie tylko osoba, która jest uznawana za popularną, taka jak politycy, artyści, czy celebryci, ale także ktoś z bliskiego otoczenia.

Korzyści posiadania autorytetu

Wzór do naśladowania może wnieść bardzo dużo pozytywnych aspektów do naszego życia. Jest fantastyczną motywacją do realizowania naszych marzeń, postanowień oraz do wprowadzania zmian. Mając autorytet, podziwiamy go nie tylko dlatego, że osiągnął sukces lub ma określone cechy charakteru, ale także dlatego, w jaki sposób żyje. Często poznając autorytety innych osób możemy zorientować się, w jaki sposób one same chciałyby funkcjonować.

Osoba, którą podziwiamy, może również w pośredni sposób pomagać nam pokonywać własne słabości oraz wprawiać nas w poczucie, że znaleźliśmy pewnego rodzaju bratnią duszę. Kogoś, kto kieruje się podobnymi zasadami i chcę osiągnąć podobne cele. Wypowiedzi takiej osobie traktujemy często jako wskazówki, które możemy uskuteczniać w naszym życiu. Dzięki temu możemy poczuć, że wiemy dokąd zmierzamy i że jesteśmy w jaki sposób rozumiani. W ten sposób zyskujemy mentora, który z każdym dniem zaczyna mieć w naszym życiu coraz większe znaczenie.

autorytet, osoba do naśladowania, wzór do naśladowania, czy warto mieć autorytet, posiadanie autorytetu, zalety autorytetu, wady posiadania autorytetu
fot. pexels.com

Kolejnym pozytywnym aspektem posiadania autorytetu jest nauka nowych rzeczy.  Osoba którą podziwiamy, którą uważamy za mentora, staje się naszą inspiracją, z której doświadczenia korzystamy na różnych płaszczyznach życia. Jeżeli podziwiamy kogoś, kto ma nienaganną figurę i uprawia dużo sportu i prowadzi zdrowy styl życia, to na pewno łatwiej nam będzie również wybrać się na siłownię. Może to się stać nawet naszą pasją. Tak samo ma się to w przypadku nawyków żywieniowych, nauki nowych rzeczy, języków i wyboru kierunku, w którym chcemy podążać.

Minusy posiadania autorytetu

Na pewno niekorzystne dla nas jest nakładanie na siebie bardzo dużej presji, w wyniku której chcemy się bardzo upodobnić do naszego autorytetu. Być może mamy zupełnie inny charakter lub wartości, które są odmienne od osoby, którą podziwiamy. Starając się być podobni zaczynamy zataczać błędne koło. Jeżeli chcemy być proaktywni i żywiołowi, a jesteśmy domatorami, to ciężko nam będzie wprowadzić się w intensywny tryb życia – może pojawić się wtedy frustracja.

Dzieje się tak głównie w momencie, kiedy inspirujemy się osobą, która tak naprawdę nie jest na nas odpowiednia. Może to prowadzić do obniżenia poczucia własnej wartości. Dzieje się tak często, kiedy na portalach społecznościowych widzimy osoby, które pozornie nie mają żadnych wad i prowadzą “idealne” życie. Jest oczywiście wykreowana rzeczywistość, która nie ma miejsca w realnym życiu. Należy o tym pamiętać że jest to tylko coś, na co przyjemnie się patrzy. Prawdziwe życie nie wygląda tak idealnie.

Czy warto się na kimś wzorować?

autorytet, osoba do naśladowania, wzór do naśladowania, czy warto mieć autorytet, posiadanie autorytetu, zalety autorytetu, wady posiadania autorytetu
fot. pexels.com

Posiadanie autorytetu leży w ludzkiej naturze. Kiedy często przebywamy w czyimś towarzystwie nieświadomie przyjmujemy gesty tej osoby oraz niektóre jej zachowania. Powinniśmy stawiać na pierwszym miejscu ludzi, którzy mają podobne wartości do naszych. Tylko wówczas możemy się rozwijać, odnaleźć swoją pasję, czy zmienić się na lepsze.

Zawsze na samym początku należy słuchać swojej intuicji oraz oczywiście żyć w zgodzie z samym sobą. Nie należy stawać się kopią tej drugiej osoby. Warto jednak podążając za autorytetem poprawić jakość swojego życia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here