aktywność fizyczna, uprawianie sportu, aktywny tryb życia, jaki wybrać sport, jaką wybrać aktywność fizyczną, rodzaje aktywności fizycznej, jak uprawiać sport, jaki uprawiać sport,
fot. pexels.com

Regularne ćwiczenia to niezwykle istotna sprawa w życiu każdego człowieka, który chce funkcjonować w dobrym zdrowiu przez długi czas. Aktywność fizyczna wspomaga układ nerwowy, sercowo-naczyniowy oraz pozwala zapobiec starzeniu się organizmu. Zapewnia nam także świetny nastrój oraz pewność siebie. Warto znaleźć na ćwiczenia czas w swoim kalendarzu. Jak jednak wybrać aktywność fizyczną, która nie tylko pomoże naszemu organizmowi, ale także da nam dużo radości? Sprawdź poniższe wskazówki.

Jak wybrać aktywność fizyczną?

Aktualnie wśród społeczeństwa panuje siedzący tryb życia. Prowadzi to do różnego rodzaju chorób oraz do otyłości. Warto wprowadzić w swój dzień różnego rodzaju aktywności fizyczne, żeby nie doprowadzić się do gorszego stanu zdrowia. Warto dobrać taki sport, który będziemy lubić i będzie nam poprawiał humor. Jest to niezwykle istotne, ponieważ jeśli wybierzemy aktywność fizyczną, której tak naprawdę nie lubimy, to szybko się zniechęcimy i możemy oddalić się od postawionego celu. Warto zatem zadać sobie na samym początku kilka pytań.

Przede wszystkim należy zastanowić się, jaki mamy cel. Czy chodzi o zrzucenie wagi, poprawę kondycji, czy wzmocnienie kręgosłupa. Ćwiczenia dają naprawdę dużo i mogą pomagać w osiągnięciu wielu założonych celów. Warto więc pomyśleć o tych, które są dla nas najważniejsze.

Kolejna kwestia to stan zdrowia. Warto zwrócić uwagę na to, że niektóre schorzenia będą wykluczać podjęcie jakiegoś sportu. Jeśli masz problem z kolanami, to zdecydowanie złym wyborem będzie bieganie. Najlepiej jednak skontaktować się z lekarzem, który podpowie, jakie ćwiczenia przy różnego rodzaju chorobach będą dla nas odpowiednie, a których lepiej unikać. 

aktywność fizyczna, uprawianie sportu, aktywny tryb życia, jaki wybrać sport, jaką wybrać aktywność fizyczną, rodzaje aktywności fizycznej, jak uprawiać sport, jaki uprawiać sport,
fot. pexels.com

Ważna jest także aktualna kondycja fizyczna. Jeśli przez całe życie unika się sportu i prowadzi mało aktywny tryb życia, to można sobie zaszkodzić stawiając na bardzo intensywne sporty. Należy dopasować aktywność fizyczną do naszych aktualnych możliwości, aby nie ryzykować kontuzji. Stopniowo można przyzwyczajać organizm do większego wysiłku, w innym wypadku możemy narazić się na choroby.

Liczy się także czas, jaki chcemy poświęcić na sport. Ile razy w tygodniu chcemy ćwiczyć, i ile czasu nam to może zająć? Dzięki temu łatwiej będzie wybrać aktywność fizyczną, która będzie doskonale do nas dopasowana.

Dobrym pytaniem jest także to, czy lubimy uprawiać sport sami, czy w grupie. Istnieje dużo różnych aktywności, które można wykonywać razem z innymi osobami. Zależy tylko to od naszej osobowości, czy będzie nam to odpowiadać.

W czym wybierać?

Po odpowiedzi na powyższe pytania można zacząć się zastanawiać, jaki w takim razie wybrać sport. Wybór jest dosyć szeroki, więc warto na początku spojrzeć na najpopularniejsze aktywności – być może wśród nich będzie coś, co nas zainteresuje. 

Jedną z aktywności, która ma szerokie zainteresowanie wśród osób interesujących się aktywnym trybem życia, jest oczywiście bieganie. Jest to wymagająca aktywność oraz obciążająca. Rozpoczynając przygodę z bieganiem warto się do tego odpowiednio przygotować i nie przeciążać się na samym początku, szczególnie, jeśli wcześniej nie mieliśmy z tym sportem do czynienia. Najlepiej zacząć od marszu lub od marszobiegów. Dobrze jest także wybrać odpowiednie buty do biegania. 

Sport ten jest bardzo skuteczny dla osób, które chcą schudnąć i wzmocnić swoją sylwetkę i stawy. Zdecydowanie poprawia wydolność fizyczną.

Kolejnym dobrym pomysłem jest jazda na rowerze. Większość z nas od dzieciństwa lubiło spędzać czas na świeżym powietrzu w ten sposób. Rower to doskonały trening dla serca oraz mięśni nóg i ramion. Można z powodzeniem zamienić dojazdy do pracy komunikacją miejską lub samochodem na rower. Dzięki temu zadbamy o środowisko i poprawimy sobie nastrój na cały dzień. 

Jeśli lubimy sporty wodne, to można zdecydować się na pływanie. Większość osób ma w okolicy basen, na który może chodzić. Dzięki pływaniu można doskonale wzmocnić wszystkie mięśnie ciała. Dodatkowo sport ten świetnie wysmukla sylwetkę. Dodatkowo także bardzo relaksuje i pomaga w wydzielaniu hormonu szczęścia.

aktywność fizyczna, uprawianie sportu, aktywny tryb życia, jaki wybrać sport, jaką wybrać aktywność fizyczną, rodzaje aktywności fizycznej, jak uprawiać sport, jaki uprawiać sport,
fot. pexels.com

Jeśli lubimy jednostajne ćwiczenia, to dobrym wyborem będzie zakup karnetu na siłownię. Dobrze jest na początku odbyć kilka treningów pod okiem doświadczonego trenera. Ważna na siłowni jest przede wszystkim technika, dzięki temu można uniknąć kontuzji. Jest to doskonały pomysł dla osób, które chcą wzmocnić mięśnie.

Teraz wystarczy tylko zacząć

Oczywiście istnieje dużo innych możliwości – można zapisać się na zajęcia taneczne, ćwiczyć w domu lub wybrać się na jogę, czy pilates. Bardzo dużą popularność zyskuje także zumba, która jest połączeniem tańca oraz treningu fitness. Warto też czasem zdecydować się na różne aktywności, dzięki temu nie znudzimy się szybko jednym sportem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here