bieganie, jak zacząć biegać, zalety biegania, korzyści biegania, początki biegania, jogging,
fot. pexels.com

Bieganie to jedna z najpopularniejszych form aktywności fizycznej. Wiele osób decyduje się na nią, kiedy chcą zrzucić zbędne kilogramy, lub zacząć zdrowo żyć. Nie wymaga od nas wiele – jedynie dobrze dobranych butów, lekkiego stroju oraz motywacji. Warto odpowiednio przygotować się do biegania. Sprawdź, jak zacząć, aby się nie zdemotywować.

Dlaczego warto zacząć biegać?

Bieganie daje bardzo dużo korzyści. Warto zatem, aby się lepiej zmotywować, przytoczyć kilka zalet regularnego uprawiania biegów. Przede wszystkim oczywiście jest to pierwszy krok do lepszej sylwetki. Ale co jeszcze?

  • niski koszt: nie potrzebujesz karnetu na siłownię, żeby zacząć biegać. Nie musisz kupować sprzętu, np. roweru. Po prostu, zakładasz dres, odpowiednie buty i wychodzisz z domu. To wszystko. Biegać można wszędzie.
  • brak ograniczenia czasowego: biegasz, kiedy chcesz. Możesz wstawać rano i uprawiać jogging przed pracą, a równie dobrze, dla dobrego snu, możesz to robić wieczorem. Nie masz też żadnego limitu, ile powinno się biegać. 
  • idealne dotlenienie: spędzając czas aktywnie na świeżym powietrzu możemy się świetnie dotlenić i zwiększyć pojemność płuc. Tak samo dzieje się na przykład podczas jazdy na rowerze.
  • świetny humor: każda aktywność fizyczna sprawia, że produkowane są endorfiny, czyli hormony szczęścia (i nie, nie dlatego, że daną czynność zakończyliśmy). 
  • nie potrzeba specjalnego miejsca: można biegać dosłownie wszędzie. Nawet jeśli wyjeżdżasz na wakacje lub spędzasz czas w domu rodzinnym. Możesz i tam wstawać rano i po prostu biegać. Pamiętaj tylko o zabraniu odpowiedniego stroju.
  • spalanie tłuszczu: sport ten angażuje niemal wszystkie części ciała. Wzmacnia się mięśnie, a co za tym idzie, szybciej można spalić tłuszcz.
  • zwiększa się wydajność organizmu: możesz biegać z czasem więcej i szybciej, poprawia sie kondycja.
  • pozwala się wyciszyć i uspokoić, przenieść się do zupełnie innego wymiaru.

Jak zacząć biegać?

bieganie, jak zacząć biegać, zalety biegania, korzyści biegania, początki biegania,
fot. pexels.com

Znając już korzyści i mając odpowiednią motywację, możemy zapoznać się z 5 krokami, które prowadzą do pierwszego biegu. Sprawdź, co jest najważniejsze.

Motywacja

Podstawa, właściwie w każdej aktywności fizycznej i innej, to wyznaczenie sobie celu, do którego się dąży. Zaczynając bieganie nie myśl o tym, że chcesz dobiec z punktu A do punktu B. Szybko stracisz poczucie sensu. Lepiej zmotywować się np. poprawą kondycji, schudnięciem, lepszym nastrojem itd. Dzięki temu efekt będzie mierzalny, a Ty będziesz mógł kontynuować podjęte wyzwanie z większą motywacją. W końcu jeśli zauważamy, że ubrania robią się na nas za duże, to mamy doskonałą motywację do tego, aby biegać dalej. Tak samo, gdy na początku przebiegając 1 km jesteśmy zasapani, a po jakimś czasie bez wysiłku przebiega się 5. Warto także wiedzieć, że cel powinien być realny do osiągnięcia.

Odpowiednie obuwie

Jest to bardzo istotne. W przypadku stroju do biegania warto założyć coś, w czym jest wygodnie i co nie krępuje ruchów. Natomiast jeśli chodzi o obuwie, to jest to najważniejsze. Źle dobrane obuwie w większości przypadków może skończyć się kontuzją lub odciskami. Aby dobrać odpowiednie buty dla siebie warto przejść się do sklepu i doradzić się sprzedawcy. Również w Internecie znajduje się dużo blogów oraz stron, na których znajdują się porady dotyczące wyboru butów. 

Spokojny początek

Na samym początku nie warto szarżować i zaczynać od biegu sprintem. Lepiej zacząć powoli, truchtem, dopasowując się do swojej aktualnej kondycji. Z czasem można oczywiście zwiększyć prędkość. Jeśli mamy bardzo słabą kondycję – lepiej zacząć od marszobiegów, czyli przeplatania biegu z marszem. Małymi kroczkami szybciej dojdzie się do celu, niż łapiąc zakwasy po pierwszym treningu.

Odpowiednia pora

Nie każdemu będzie odpowiadało poranne wstawanie i bieganie przed pracą. Oczywiście, najlepiej przyspiesza się metabolizm ćwicząc na czczo, jednakże jeśli nie jest to Twoja bajka, to się nie katuj. Nie każdy może sobie pozwolić na wzmożony wysiłek z samego rana. Warto mieć na uwadze jedynie to, żeby nie biegać w największy upał oraz poczekać 2 godziny minimum po zjedzeniu posiłku. 

bieganie, jak zacząć biegać, zalety biegania, korzyści biegania, początki biegania,
fot. pexels.com

Dobra muzyka

Przy bieganiu ważna jest odpowiednio dobrana muzyka. Najlepsza będzie taka, którą lubimy oraz utwory melodyjne, z odpowiednim rytmem. Można znaleźć dużo różnych gotowych playlist z muzyką dla biegających.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here