weganizm, wegańskie ubrania, wegańskie buty, jakie są wegańskie produkty, wegańskie materiały, co jest niewegańskie,
fot. pexels.com

Weganizm kojarzy się głównie z samą filozofią dotyczącą niekrzywdzenia zwierząt i walki o ich prawa, a także z dietą. Jednak często słyszy się także wyrażenia takie jak wegańska odzież. Jak widać weganizm to tak naprawdę styl życia, który obejmuje różne aspekty rzeczywistości. Warto sprawdzić, jak możliwe jest wytwarzanie wegańskich rzeczy.

Weganizm stanowi swoistego rodzaju walkę o ograniczenie wykorzystywania zwierząt przez ludzi. Powinna się ona opierać nie tylko o wyeliminowanie produktów pochodzenia zwierzęcego ze swojej diety, ale także odpowiedzialną selekcję innych rzeczy. W butach producenci często używają skóry i odzwierzęcych klejów, za to w kurtkach możemy znaleźć pierze oraz futro. Da się je jednak zastąpić!

Dlaczego weganizm staje się popularny?

Ludzie stają się weganami z różnych pobudek. Często ma to związek z etyką oraz dbałością o dobrostan zwierząt. Zdarzają się jednak przypadki, w których głównym aspektem staje się zdrowotny lub środowiskowy. Warto wiedzieć, że ograniczenie spożycia mięsa i produktów jego pochodzenia pomaga ograniczyć zanieczyszczenie wód oraz produkcję gazów cieplarnianych. Idea weganizmu zdecydowanie trafia do osób, które patrzą na świat dookoła świadomie i wiedzą dokładnie, jaki ludzie mają wpływ na naturę oraz środowisko. Decyzja, aby przejść na weganizm jest zawsze dobrze przemyślana, a tacy ludzie stają się odpowiedzialnymi konsumentami: wybierają ekologiczną żywność, nie używają jednorazówek, stosują się do zasad zero waste.

weganizm, wegańskie ubrania, wegańskie buty, jakie są wegańskie produkty, wegańskie materiały, co jest niewegańskie,
fot. pexels.com

Warto wiedzieć, że każda, nawet najmniejsza zmiana w naszym sposobie myślenia oraz życia, może poprawić i stan środowiska i traktowanie zwierząt. Nie trzeba od razu być 100% weganem i ogłaszać to całemu światu. Według niektórych wyliczeń, jeżeli każda osoba na świecie zrezygnowała z jedzenia produktów pochodzących od zwierząt chociażby raz w tygodniu, to rocznie ginęłoby kilkanaście miliardów zwierząt mniej. Warto wiedzieć, co jest oczywiste, że popyt kreuje podaż. W każdym supermarkecie obecnie możemy trafić na wegańskie opcje, a wiele marek wtórnie wykorzystuje odpady.

Wegańskie buty i ubrania – ale jak to?

Większość ubrań, które mamy w szafie, jest tak naprawdę wegańska. Ubrania są produkowane głównie z materiałów niepochodzących od zwierząt, czyli z bawełny, poliestru i innych syntetyków. Niewegańskie są przede wszystkim te produkty, które są wykonane lub zawierają elementy skóry, futra, wełny, pierza lub jedwabiu. Wegańska odzież nie może być produkowana, ani zawierać żadnych elementów pochodzących od zwierząt, zatem np. użycie koszenili (jest to czerwony barwnik powstający ze zmielonych owadów, czerwców kaktusowych) jest zdecydowanie niewegańskie. 

W przypadku butów sprawa wydaje się prosta. Niewegańskie buty to te zrobione ze skóry. Jednak nie jest to jedyny wyznacznik. Często podczas produkcji obuwia wykorzystuje się kleje pochodzenia zwierzęcego (np. rybi). Niestety – na obuwiu nie znajdziemy żadnej informacji o tym, w jaki sposób i czym były klejone buty. Trzeba wówczas albo pisać do producenta, albo mieć nadzieję, że dana firma wyznaje wegańskie zasady.

weganizm, wegańskie ubrania, wegańskie buty, jakie są wegańskie produkty, wegańskie materiały, co jest niewegańskie,
fot. pexels.com

Niewegańska może być także biżuteria, jeśli zawiera elementy koralowca, masę perłową lub perły. 

Co wybierać?

Na rynku na szczęście znajduje się coraz więcej marek, które decydują się na wprowadzenie do swojego asortymentu wegańskiego obuwia. Warto szukać odpowiednich oznaczeń lub poczytać o danym producencie. Dobrze jest także wybierać kurtki ze sztucznym futrem, a nie prawdziwym. Na szczęście jest coraz większy wybór ubrań, które zawierają dobrej jakości odpowiedniki materiałów. Wcześniej było możliwe wykorzystywanie na dodatki jedynie materiałów pochodzących od zwierząt.

Chcąc walczyć o prawa i ochronę zwierząt warto zatem wybierać materiały alternatywne dla skóry, wełny, kaszmiru, jedwabiu, angory, piór i futer. Dobrze jest także szukać ubrań, które zostały wyprodukowane w procesie upcyklingu. Coraz więcej znanych sieciówek oraz domów mody stawia na biodegradowalne lub roślinne tkaniny. Co ciekawe, stosunkowo niedawno powstał nawet wegański zamsz oraz roślinną skórę z ananasa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here