dieta wegańska, weganizm jako filozofia, na czym polega weganizm, weganizm co można jeść, weganizm czego nie jeść, weganizm, wegetarianizm,
fot. pexels.com

Weganizm to słowo, które pochodzi od angielskiego słowa „vegan”. Zostało ono stworzone w 1944 roku przez Donalda Watsona. Jest to obrońca praw zwierząt i założyciel Towarzystwa Wegańskiego. Weganizm to coś więcej niż sam sposób odżywiania. Jest to swoista filozofia życiowa, która skupia się na eliminacji z życia wszystkiego, co przyczynia się do okrucieństwa wobec zwierząt. Na czym polega weganizm i czy, jako sposób odżywiania, jest zdrowy?

Kim byli pierwsi weganie?

Początkowo weganie określali się bardziej jako wegetarianie, którzy nie jedzą nabiału. Szybko jednak zaczęli szukać innej nazwy, która byłaby bardziej chwytliwa. Nazwa powstała z połączenia trzech pierwszych i dwóch ostatnich liter terminu „vegetarian” i po kilku latach zostało wpisane na stałe do słowników. Warto wiedzieć, że 1 listopada jest Światowym Dniem Wegana. Wynika to z daty założenia Towarzystwa Wegańskiego. W Polsce weganizm pojawił się dopiero w latach 80. XX wieku.

Weganizm jako filozofia

Weganizm w strefie odżywiania polega przede wszystkim na niespożywaniu produktów, które są pochodzenia zwierzęcego. Eliminuje się tutaj głównie mięso, jajka, nabiał. W innych aspektach, można patrzeć na weganizm jako przeciwstawianie się noszeniu naturalnych futer, przeprowadzania badań na zwierzętach, wykorzystywania ich jako surowca do produkcji kosmetyków lub w celach rozrywkowych. Celem jest tutaj uwolnienie zwierząt. Weganie zakładają, że zwierzęta odczuwają tak samo jak ludzie, mają swoje fundamentalne prawa i powinny żyć tak, jak chcą. Poglądy te są oparte na bardzo dużej wrażliwości na krzywdę zwierząt.

Weganizm jako dieta

Bycie weganem oznacza wykluczenie ze swojej diety mięsa, ryb, owoców morza, wszelkiego nabiału, jajek, oraz miodu. Żywienie opiera się głównie na warzywach oraz owocach i uzupełniane jest produktami pełnoziarnistym, takimi jak makarony lub kasza. Weganie spożywają także warzywa strączkowe oraz różne zamienniki nabiału, takie jak mleka roślinne. Warto również wspomnieć o takich rzeczach jak tofu, które jest zrobione z soi – jest ono dobrym zamiennikiem mięsa. Do swojej diety będąc weganem warto również dołączyć orzechy oraz pestki.

dieta wegańska, weganizm jako filozofia, na czym polega weganizm, weganizm co można jeść, weganizm czego nie jeść, weganizm, wegetarianizm,
fot. pexels.com

Weganie można podzielić na dwie podgrupy, czyli witarianie i frutarianie. Witarianizm polega na niejedzeniu niczego, co było poddane obróbce termicznej. Według witarian powyżej 42 stopni giną wszelkie enzymy z pożywienia. Dieta taka zatem oparta jest na surowych warzywach i owocach, orzechach i nasionach.

Frutarianizm natomiast polega na jedzeniu jedynie owoców, i to tylko takich, których zerwanie nie uśmierca rośliny. Najbardziej radykalni frutarianie jedzą tylko to, co samo spadło na ziemię.

Decydując się na przejście na weganizm, należy pamiętać że jest to dieta eliminacyjna. Należy zadbać zatem o to, aby dostarczyć naszemu organizmowi wszystkiego, czego potrzebuje. Często dobrze jest zdecydować się na suplementację różnych witamin, na przykład witaminy B12, która znajduje się głównie w mięsie. Źle zbilansowana dieta może prowadzić do różnych niedoborów. Wówczas możemy zachorować na anemię, mieć zaburzenia miesiączkowania lub nawet osteoporozę.

Czy weganizm jest zdrowy?

Wydawać by się mogło pozornie, że weganizm jest kluczem do zdrowego życia. Można dzięki niemu uniknąć chorób cywilizacyjnych, takich jak choroby układu krążenia czy otyłość. W przypadku klasycznego weganizmu może to być prawda. Ostatnio jednak na półkach w sklepach pojawia się dużo przetworzonych wegańskich produktów, które mogą się bardziej przyczynić do różnych schorzeń, jak to zwykle bywa z produktami, które nie są całkowicie naturalne.

dieta wegańska, weganizm jako filozofia, na czym polega weganizm, weganizm co można jeść, weganizm czego nie jeść, weganizm, wegetarianizm,
fot. pexels.com

Należy pamiętać o tym, że weganizm nie jest sposobem na zrzucenie zbędnych kilogramów, a jest to po prostu element szerszej ideologii. Na samym początku przechodząc na weganizm możemy poczuć spadki energii i organizm będzie musiał się przyzwyczaić do zupełnie nowego produkowania energii. Dietę wegańską należy wdrażać w swoje życie stopniowo, jak każdą inną.

Warto na weganizm patrzeć szerzej, niż jako na zwyczajną dietę. Jest to cały sposób życia, który zakłada nie tylko niejedzenie mięsa, ale też niestosowanie różnych produktów, przy których produkcji ucierpiały zwierzęta. Mamy zatem wegańskie obuwie, kosmetyki lub skóry.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here