frutarianizm, dieta frutariańska, frutarianie, zasady frutarianizmu, co może jeść frutarianin, czego nie jedzą frutarianie, radykalne odmiany weganizmu,
fot. pexels.com

Frutarianizm to niesamowicie restrykcyjna dieta, jedna z odmian weganizmu. Zakłada ona spożywanie samych owoców i pozornie może wydawać się bardzo zdrowa. Jednak w przypadku niewłaściwego jej stosowania może stanowić bardzo duże zagrożenie i stać się przyczyną problemów zdrowotnych. Warto zatem wiedzieć, jakie są zasady frutarianizmu, ale też czy ta dieta jest w ogóle zdrowa i jak długo można ją bezpiecznie stosować.

Frutarianizm może być inaczej nazywany fruktarianizmem, fruitarianizmem lub fruktorianizmem. Jest to dieta wegańska w najściślejszym jej znaczeniu. Rezygnuje się wówczas z mięsa, produktów pochodzenia zwierzęcego (takich jak jajka oraz mleko) oraz warzyw. W jadłospisie znajdują się głównie owoce, chociaż jedna odmiana zezwala na wprowadzenie orzechów, nasion i pestek do diety. Frutarianie to jednocześnie także witarianie – odrzucają wszelkie formy obróbki termicznej owoców.

frutarianizm, dieta frutariańska, frutarianie, zasady frutarianizmu, co może jeść frutarianin, czego nie jedzą frutarianie, radykalne odmiany weganizmu,
fot. pexels.com

Zasady frutarianizmu

Dieta frutariańska polega na spożywaniu owoców, także tych, które botanicznie są zaklasyfikowane do tej kategorii. W tym sposobie odżywiania zatem pojawiają się owoce:

  • kwaśne (cytrusy, grejpfrut, granat, ananas, kiwi);
  • słodkie (winogrona, melony, figi, banany, papaja);
  • średniokwaśne (jabłka, wiśnie, czereśnie, brzoskwinie, mango);
  • oleiste (awokado, oliwki);
  • suszone (rodzynki, żurawina, śliwki, daktyle);
  • niesłodkie (ogórek, pomidor, bakłażan – kulinarnie uznaje się je za warzywa, natomiast botanicznie zalicza się je do owoców).

Co ciekawe, frutarianie nie mogą jeść owoców, których zerwanie uśmierciłoby daną roślinę. Sięgają zatem jedynie po te, które rosną na drzewach lub krzewach. Najbardziej radykalni wyznawcy tej diety zjadają jedynie owoce, które z siebie spadną na ziemię. Innych nie uznają. Ważne jest także, aby owoce były ekologiczne, czyli nie zawierały żadnych substancji chemicznych oraz pestycydów.

W diecie tej bardzo ważne jest jedzenie małych porcji owoców, ale często. Należy spożywać posiłek co 2- 3 godziny. Zalecane jest także picie 2 litrów płynów dziennie, zarówno w postaci samej wody, jak i soków lub koktajli owocowych.

Czy frutarianizm jest zdrowy?

frutarianizm, dieta frutariańska, frutarianie, zasady frutarianizmu, co może jeść frutarianin, czego nie jedzą frutarianie, radykalne odmiany weganizmu,
fot. pexels.com

Oczywiście, dieta oparta na owocach jest bardzo zdrowa, ale pod warunkiem, że nie trwa dłużej, niż kilka dni. Jej celem wówczas jest oczyszczenie organizmu z toksyn oraz zrzucenie zbędnych kilogramów. Taka dieta może być wprowadzana w życie co jakiś czas, jednak nie na długo. Ma wtedy bardzo dużo zalet – obniża poziom cholesterolu, ciśnienia krwi oraz zmniejsza się masa ciała. Owoce mogą także zmniejszać ryzyko zachorowania na różne choroby przewlekłe oraz na raka. 

Jeżeli jednak myślimy nad tym, aby przejść na frutarianizm, jako na dietę na całe życie, to nie jest to dobre rozwiązanie i nie jest zalecane przez lekarzy. Zaznaczają oni, że wszelkie diety jednoskładnikowe stosowane przez dłuższy czas mogą być bardzo niekorzystne dla zdrowia. Warto wiedzieć także to, że dieta ta jest bardzo restrykcyjna oraz niskoenergetyczna. Występują w niej zdecydowanie niewystarczające ilości białka pełnowartościowego oraz wapnia, żelaza i cynku. Może to prowadzić do chronicznego zmęczenia.

Bardzo groźny jest także niedobór witaminy B12 – z tym akurat pojawia się problem w diecie wegańskiej jako takiej. Może to prowadzić do anemii. Warto zaznaczyć także, że frutarianizm, z uwagi na dużą ilość cukru w owocach, może doprowadzić do pojawienia się objawów, które są charakterystyczne dla osób, które cierpią na cukrzycę. Duża ilość węglowodanów w diecie powoduje ponadto wahania poziomu cukru we krwi. Wiąże się to z dużymi wahaniami nastroju oraz atakami głodu. Ciężko jest z nimi walczyć, kiedy jest się na tak niskokalorycznej diecie.

Podsumowanie

Jeśli jesteśmy zdecydowanie na tego typu dietę, warto wcześniej skonsultować się z lekarzem i upewnić się, że mamy dobry stan zdrowia. Dobrze jest także powoli wprowadzać zmiany w odżywianiu się, aby przyzwyczaić organizm do nowego sposobu diety. Ponadto dieta ta jest szczególnie niepolecana dla kobiet w ciąży oraz tym karmiącym, nastolatkom a także seniorom i przewlekle chorym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here