technika pomodoro, co to jest pomodoro, jak stosować pomodoro, zasady pomodoro, korzyści pomodoro, jak się skoncentrować, metody na produktywność
fot. pexels.com

Często pracując bardzo łatwo dajemy się rozproszyć. Zamiast dokończyć jedno zadanie przeskakujemy bezradnie między kilkoma, w zależności od tego, co nam pierwsze wpadnie w ręce, albo o co nas poprosi menedżer. Częste zmiany obiektu skupienia sprawiają, że spada produktywność oraz poczucie satysfakcji z pracy. Ludziom, którzy chcą sobie pomóc i lepiej skoncentrować na konkretnych zadaniach, przychodzi z pomocą technika pomodoro.

Czym jest pomodoro?

Jest to niesamowicie prosta technika, która sprawia, że automatycznie zwiększamy produktywność. Najpierw ustalamy sobie listę zadań, które na nas czekają: odpisanie na maila, dokończenie zadania od szefa, zrobienie prezentacji itd. Wówczas ustawiamy czasomierz (na przykład w telefonie lub specjalnej aplikacji) na 25 minut – po tym czasie zadzwoni budzik. W trakcie tego czasu powinniśmy wyłączyć wszystkie rozpraszacze i skupić się jedynie na pracy nad zadaniami z listy. Jeśli pojawia się coś, co nam przeszkodzi, zapisujemy to szybko i nadal skupiamy się nad tym, co robiliśmy wcześniej. Po upływie 25 minut dzwoni budzik – wówczas robimy sobie 5 minut przerwy, np. możemy robić w ich trakcie kilka fizycznych ćwiczeń. Później możemy zrobić kolejne “pomodoro”, a po 4 takich etapach warto zrobić sobie dłuższą przerwę.

Jak to wygląda w praktyce?

Nie musimy korzystać z niewiadomo jak specjalistycznych urządzeń oraz wiedzy. Tak naprawdę wystarcza zwykły timer w telefonie lub specjalnie przygotowana aplikacja, którą możemy bez problemu ściągnąć na telefon lub odpalić w przeglądarce. Można także skorzystać z czasomierza kuchennego. Jest to jednak kwestia drugorzędna. 

Aby zacząć wykorzystywać technikę pomodoro warto wiedzieć, że najważniejsze jest skupienie oraz szybka reakcja na różnego rodzaju rozpraszacze. 

Jak już było wspomniane, na początku tworzy się listę zadań do wykonania. Należy zapisać konkretnie, co jest do wykonania, aby później już w trakcie do tego nie wracać i o tym nie myśleć. To może być jedna duża rzecz lub kilka krótszych zadań. Następnie ustawiamy budzik na 25 minut i bierzemy się za pierwsze zadanie z listy. 

technika pomodoro, co to jest pomodoro, jak stosować pomodoro, zasady pomodoro, korzyści pomodoro, jak się skoncentrować, metody na produktywność
fot. pexels.com

Dużym problemem z pomodoro jest reakcja na różnego rodzaju rozproszenia. Co jeśli w trakcie ktoś do nas zadzwoni, napisze SMS-a lub chce z nami o czym porozmawiać w biurze? Najważniejsze jest podejście, zatem już na samym początku dobrze jest się z tym rozprawić. Czyli odinstalować aplikacje z telefonu, które zalewają nas powiadomieniami, wyciszyć komórkę na czas trwania pomodoro. W pracy często ludzie umawiają się, że jeśli zobaczą określony przedmiot u kogoś na biurku, to wówczas nie mogą przerywać sobie nawzajem pracy.

Co daje pomodoro?

Oprócz oczywistej możliwości całkowitego skupienia się na zadaniu i większej motywacji do jego wykonania, jest także szereg innych zalet. Między innymi uczymy się, ile możemy osiągnąć pracując chociażby pół godziny, nie rozpraszając się wszystkim dookoła. Warto pomyśleć, ile czasu się wtedy marnuje. 

Pomodoro uczy także tego, że ważne jest przygotowanie dokładnego planu – bez tego będziemy się motać i nie będziemy wiedzieć dokładnie, co potem, a czas będzie mijał. Gotowy plan to zdecydowany sprzymierzeniec produktywności.

Możemy także nauczyć się, że nie potrzebujemy do funkcjonowania social mediów. Skoro jesteśmy bez nich w stanie funkcjonować przez jakiś czas i nawet widzimy plusy – zwiększoną koncentrację – to może warto byłoby je ograniczyć na stałe?

technika pomodoro, co to jest pomodoro, jak stosować pomodoro, zasady pomodoro, korzyści pomodoro, jak się skoncentrować, metody na produktywność
fot. pexels.com

Stosując tę technikę staniemy się także bardziej zrelaksowani oraz szczęśliwsi. Kiedy widzi się rezultaty swojej pracy, wtedy spada poziom stresu. Ponadto pełne poświęcenie sie jakiemuś zadaniu przynosi dużo satysfakcji. 

Pomodoro to zdecydowanie bardzo dobre rozwiązanie dla każdej osoby, która ma problem z koncentrowaniem się na konkretnych zadaniach. Pomaga także w przypadku ciągłego rozpraszania się rozmaitymi rzeczami, mailami, telefonami. Jeżeli nie odpiszemy lub nie odpowiemy nikomu przez 25 minut – nic się nie stanie, świat się nie zawali, a my będziemy reagować spokojniej na tego typu sytuacje.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here