produktywność, jak być produktywnym, sposoby na produktywność, zwiększenie produktywności, większa produktywność,
fot. pexels.com

Współczesny świat stawia przed nami coraz większe wyzwania i wymagania. Doba ma tylko 24 godziny, a musimy być coraz bardziej wydajni, robić więcej i szybciej. Niestety, ciężko jest pomieścić całą masę nowych obowiązków w i tak napięty już grafik.  Często dopada nas z tego powodu zniechęcenie i tracimy motywację. W jaki sposób być bardziej produktywnym i wykorzystywać czas lepiej?

Najważniejszy jest początek

Najtrudniej jest po prostu zacząć. Kiedy już zaczynamy, istnieje duża szansa, że złapiemy rytm i możemy w kilka godzin zrobić bardzo dużo rzeczy. Kiedy widzimy efekty swojej pracy napieramy ochotę na kontynuowanie jej. Warto wypróbować metodę 3 minut, która mówi o tym, że powinniśmy po prostu zacząć robić jakąś rzecz przez pierwsze 3 minuty. Nie jest to długo, i każdy jest w stanie zacząć i kontynuować daną czynność przez ten czas. Po tym czasie zauważymy, że o wiele łatwiej jest nam robić daną rzecz. Wówczas zdecydowanie łatwiej jest się zmotywować do dalszej pracy.

Przerwy

Często siedząc nad jakimś zadaniem przez kilka godzin, bez żadnej przerwy, czujemy jak powoli ogarnia nas zniechęcenie. Wówczas bardzo ciężko skupić się na kontynuowaniu danej czynności, ponieważ wprawia nas to w ponury nastrój. Zaczynają nas boleć plecy lub oczy, jeżeli spędzamy kilka godzin z rzędu przed komputerem. Warto zatem robić sobie przerwy co jakiś czas. Wówczas możemy odpocząć i zwiększyć naszą produktywność. Warto na przykład pracować przez 25 minut a później zrobić sobie 5 minut przerwy. Jest to tak zwana technika pomodoro. Po kilku pomodoro z rzędu możemy zrobić sobie dłuższą przerwę. Z pewnością pomoże to w uporaniu się z zadaniami.

Koncentracja na wysokim poziomie

produktywność, jak być produktywnym, sposoby na produktywność, zwiększenie produktywności, większa produktywność,
fot. pexels.com

Jeżeli chcemy zrobić jakieś ważne dla nas zadanie, ale cały czas mamy włączone media społecznościowe lub maila, to wówczas cały czas się rozpraszamy. Bardzo dużo rzeczy może negatywnie wpłynąć na koncentrację i odciągać nas od pracy. Należy wszystkie dźwięki w telefonie wyciszyć na czas pracy. Dzięki temu będziemy bardziej produktywni i nie będziemy się rozpraszać co chwilę.

Od najtrudniejszych do najprostszych

Kiedy wisi nad nami jakiś bardzo duży obowiązek, który jest najważniejszy do wykonania, to prawdopodobnie zwlekamy z nim do ostatniej chwili. Nie powinniśmy w ten sposób postępować, ponieważ będziemy cały czas o tym myśleć i będzie to powodowało niższą produktywność. Warto zacząć zacząć od najtrudniejszego zadania. Wówczas uporamy się z tym najgorszym i będziemy mogli przyjemnie spędzić czas na zadaniach, które są łatwiejsze.

Istnieje również druga metoda, aby zaczynać od najprostszych zadań, ponieważ łatwiej zmotywować się do ich zrobienia i rozpocząć pracę. Możemy sobie rozpisać wszystkie zadania, jakie na nas czekają i cały czas odznaczać te, które już zrobiliśmy. Te pierwsze sukcesy sprawiają, że polepsza nam się samopoczucie i zwiększa się chęć do wydajniejszej pracy.

Aktywność fizyczna

Robienie sobie przerwy w ciągu dnia na wykonanie kilku ćwiczeń, pójść pobiegać, jazda na rowerze sprawia, że pozytywnie to wpłynie na nasz poziom energii. Dzięki temu będziemy bardziej produktywni. Czasami wystarczy nawet pójść na krótki spacer lub zaczerpnąć świeżego powietrza, i będziemy mieć energię do kolejnych obowiązków. Jest to także dobre dla naszego zdrowia, ponieważ siedzenie cały czas na przykład przy komputerze może doprowadzić do różnych schorzeń, na przykład kręgosłupa.

Co jeszcze można zrobić by być bardziej produktywnym?

produktywność, jak być produktywnym, sposoby na produktywność, zwiększenie produktywności, większa produktywność,
fot. pexels.com

Innymi pomysłami, aby być bardziej produktywnym, jest na przykład nawyk porannego wstawania. Cisza i spokój mogą pozytywnie wpłynąć na naszą koncentrację. Warto także określać sobie ambitne cele – postawienie wysoko poprzeczki sprawia, że stymulujemy się i pobudzamy do większej produktywności. Wówczas odczuwamy ekscytację na samą myśl o osiągnięciu tak dużego celu.

Należy także pozbyć się myślenia, że wielozadaniowość jest dobra. Niestety nie sprzyja ona produktywności, ponieważ przełączanie się pomiędzy różnymi zadaniami powoduje rozproszenie. Aby być optymalnie wydajnym należy skupiać się tylko na jednej rzeczy w danym momencie.

Ostatnią rzeczą którą warto robić, jest nagradzanie siebie za sukcesy. Jeżeli ustalimy sobie, że po wykonaniu trudnego zadania czeka na nas jakaś nagroda, to wówczas będzie nas to zachęcać do zwiększenia swojej produktywności. Nagroda może być dowolna. Może to być zakup jakiegoś przedmiotu, obejrzenie dobrego filmu lub niecodzienny obiad.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here