uzależnienie od gier, gry komputerowe uzależnienie, jak walczyć z uzależnieniem od gier, uzależnienie od konsoli, przyczyny uzależnienia od gier, skutki uzależnienia od gier, leczenie uzależnienia od gier
fot. pexels.com

Gry komputerowe często przynoszą nam odprężenia oraz relaks. Większość z nich obecnie jest bardzo rozbudowana i dostarczają nam dużo różnych emocji oraz wrażeń. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że w pewnym momencie zaczynamy grać za dużo. Może to prowadzić do uzależnienia od gier komputerowych. Jest to stosunkowo nowe zjawisko, którego rozwój dokonał się w ciągu ostatnich dekad. Może dotykać dzieci, młodzież oraz osoby dorosłe. Sprawdź jakie są przyczyny uzależnienia od gier oraz jak z tym walczyć.

Przyczyny uzależnienia od gier komputerowych

Dla wielu osób gry są bardzo wciągające rozrywką. Nie mają one samych wad – mogą poszerzać naszą wiedzę, poprawiać koordynację wzrokowo-ruchową, rozwijać wyobraźnię, uczyć koncentrowania uwagi. Mogą być takim samym źródłem radości, jak czytanie książki lub spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Gry same w sobie nie są uzależniające. Problem są osoby, które oddają się im nałogowo. Z reguły ma to źródło w różnego rodzaju problemach emocjonalnych oraz trudnościach w nawiązywaniu relacji społecznych. Może to wiązać także z niskim poczuciem własnej wartości. Szczególnie narażone na uzależnienie od gier co u dzieci, który ich rodzice nie poświęcają za dużo czasu w ciągu dnia. Wówczas świat wirtualny traktowany jest jako alternatywa dla rzeczywistości. Kiedy gramy możemy mieć poczucie kontroli oraz sprawczości. Bardzo często wiąże się to też z nadaniem sobie osobowości, którą chcielibyśmy mieć oraz osiąganie sukcesów, które w realnym świecie często nie są możliwe do osiągnięcia.

Objawy uzależnienia

uzależnienie od gier, gry komputerowe uzależnienie, jak walczyć z uzależnieniem od gier, uzależnienie od konsoli, przyczyny uzależnienia od gier, skutki uzależnienia od gier, leczenie uzależnienia od gier
fot. pexels.com

Warto wiedzieć, że nie każda osoba, która spędza dużo czasu na graniu w gry komputerowe, jest uzależniona. Pojawia się dopiero wtedy, kiedy wymyka się to spod kontroli. Oznaką tego jest zaniedbywanie swoich obowiązków w rzeczywistości. Objawy uzależnienia są bardzo podobne jak w innych przypadkach, na przykład uzależnienia od papierosów, zakupoholizm

Osoba uzależniona bardzo często układa cały swój plan dnia pod granie w różne gry. Coraz więcej pieniędzy wówczas przeznacza na odpowiedni sprzęt, czy artykuły, które można kupić w grze. Młodzież także jak często wybiera wagary i granie w gry komputerowe zamiast naukę w szkole. Pogorszeniu mogą ulec także relacje społeczne. Pojawiają się także różne problemy ze zdrowiem, tak jak pogorszenie wzroku, bóle kręgosłupa, czy nadpobudliwość. Kiedy nie można grać pojawiają się różne objawy zespołu odstawiennego, czyli niepokój lub lęk.

Skutki takiego uzależnienia mogą obejmować wszystkie sfery życia. Skala tego może rosnąć z upływem czasu. Przez zaniedbywanie podstawowych obowiązków osoba uzależniona może żyć w ciągłym poczuciu winy, które oczywiście tłumi, coraz bardziej angażując się w świat gier. Jest to błędne koło. Aby sobie z tym poradzić należy podjąć odpowiednie leczenie.

Jak poradzić sobie z uzależnieniem od gier komputerowych?

uzależnienie od gier, gry komputerowe uzależnienie, jak walczyć z uzależnieniem od gier, uzależnienie od konsoli, przyczyny uzależnienia od gier, skutki uzależnienia od gier, leczenie uzależnienia od gier
fot. pexels.com

Najistotniejszym elementem w każdym uzależnieniu jest przyznanie się do tego, że ma się problem. Z reguły, kiedy jesteśmy od czegoś uzależnieni, zaprzeczamy temu, że istnieje jakikolwiek problem. Najczęściej po pomoc do specjalisty zwraca się wówczas zaniepokojona rodzina.

Kiedy osoba uzależniona od gier zdecyduje się na leczenie, powinna całkowicie zaprzestać grania. W dzisiejszych czasach niestety spędzamy bardzo dużo czasu przed komputerem i ciężko jest, szukając czegoś w Internecie, nie zacząć grać w swoją ulubioną grę. Pokusa, by wrócić do nałogu jest duża. Bardzo istotne jest zatem wsparcie rodziny lub przyjaciół, która pomoże wytrwać w abstynencji.

Warto również opracować szczegółowo swój plan dnia. W takim planie powinny się znaleźć różne aktywności, na przykład wyjścia do kina lub ze znajomymi na spacer. Często też uzależnienie od gier wymaga pomocy psychoterapeuty w nurcie poznawczo-behawioralnym. Osoba uzależniona powinna nauczyć się kontrolowania swoich zachowań. Warto w takim wypadku dowiedzieć się jakie dokładnie podłoże ma ten problem, czy chodzi o poczucie własnej wartości i należy wówczas także korzystać z różnych grup wsparcia.

Wyjście z uzależnienia nie jest proste, ale oczywiście jest możliwe. Warto przyglądać się swoim dzieciom, czy przypadkiem nie mają problemu z uzależnieniem. Należy także dokładnie kontrolować czas, jaki sami przeznaczamy na tego rodzaju aktywności. Jeżeli zauważymy, że zaczynamy zaniedbywać nasze obowiązki, to znak żeby zgłosić się do odpowiedniego specjalisty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here