Według większości z nas, aby odżywiać się zdrowo, wystarczy nie jeść białego pieczywa, słodyczy lub tłuszczu. Jednak czy na pewno to wystarczy, aby żyć długo w zdrowiu? Zdrowe odżywianie powinno być przede wszystkim indywidualne i powinno oznaczać dla każdego coś innego. Oczywiście inaczej musi odżywiać się osoba która ma insulinooporność, a inaczej ta która ma różnego rodzaju choroby dotyczące żołądka. Czasami okazuje się, że te produkty, które powszechnie uważane są za zdrowe, dla niektórych mogą stanowić śmiertelne zagrożenie. Warto jest zatem obserwować swoje ciało, i wyciągnąć wnioski, a dzięki temu możemy dobrać najlepszą diety dla nas.
Regularne odżywianie
Jest to zdecydowanie najważniejszy element zasad zdrowego odżywiania, według nowoczesnej dietetyki. Regularność posiłków powoduje, że mamy odpowiednią ilość energii, w ciągu każdego dnia. Pozytywnie wpływa to na naszą koncentrację oraz samopoczucie. Jest także istotne przy utrzymaniu prawidłowej wagi. Jeżeli jemy posiłki, które są bardzo obfite, powinniśmy jeść i tylko 2, 3 – czyli śniadanie, obiad i kolację. Jeżeli jemy mniejsze posiłki, to wówczas powinniśmy dorzucić sobie jeszcze dwie przekąski w ciągu dnia. Nie powinno się podjadać między posiłkami, bo to prowadzi do pogorszenia się metabolizmu. Najbardziej optymalną porą pierwszego posiłku jest godzina po przebudzeniu, obiad powinniśmy zjeść w środku dnia, a kolacja musi się pojawić naszym żołądku dwie-trzy godziny przed snem.
Jak najmniej przetworzone produkty
Produkty, które kupujemy powinny być jak najbardziej naturalne, im wyższy stopień przetworzenia tym wodzie. Powinniśmy wyrzucić z naszego menu żywność w proszku, fast foody, dania gotowe oraz produkty, które mają niepokojąco długą listę składników. Jeżeli często spożywamy tego typu produkty, to wówczas może nam to przynieść negatywne skutki zdrowotne. Taka dieta może odbić się na żołądku, jelitach, wątrobie, nerkach. Warto wiedzieć co jemy, czy to jest dokładnie etykiety, wybierać tylko te, które składniki są nam znane.
Warzywa i owoce
Podstawą każdej zdrowej diety powinny być oczywiście warzywa. Są niezwykłym źródłem zdrowych składników, takich jak witaminy, składniki mineralne, błonnik. Jest to najzdrowsza grupa produktów spożywczych. Mogą być surowe, pieczone, gotowane na parze. Warzywa powinny stanowić 3/4 dziennej porcji dnia.
Jedną czwartą dziennej porcji powinny stanowić owoce. Najlepiej zjeść je na jeden posiłek w ciągu dnia. Nie powinniśmy przekraczać spożycia owoców na poziomie 200-300 g. Mimo zawartości witamin oraz błonnika, mają one dużo cukru, przez co mogą powodować różne schorzenia zdrowotne, takie jak otyłość.
Węglowodany i tłuszcze
Powinniśmy ograniczyć spożycie węglowodanów, szczególnie jeżeli prowadzimy bardzo siedzący tryb życia. W momencie, kiedy uprawiamy jakąkolwiek aktywność fizyczną, wówczas ilość węglowodanów w naszej diecie może wzrosnąć. Ograniczając węglowodany, powinniśmy je czymś zastąpić. Najlepszym wyborem będzie tłuszcz. Warto pamiętać, że nie tyjemy od nadmiaru tłuszczów, ale od nadmiaru węglowodanów. Jeżeli chodzi o węglowodany, powinniśmy wybierać te dobre. Znajdują się one w produktach pełnoziarnistych, na przykład w chlebie żytnim na zakwasie. Dobrym wyborem są także kasze, amarantus i gryka.
Cukier na nie
Warto wyeliminować cukier z naszej diety. Musimy mieć przy tym świadomość, że rezygnujemy także z syropu glukozowo-fruktozowego, cukru trzcinowego i syropu z agawy. Przez nadmiar cukru w diecie upośledzamy białko budujące w struktury naszego organizmu. Może to doprowadzić do licznych stanów chorobowych i demencji starczej. Im więcej cukru, tym zwiększone ryzyko tycia oraz chorób metabolicznych.
Warto tutaj także zaznaczyć, że należy ograniczyć picie słodzonych napojów, które także zawierają ogromną dawkę cukru oraz chemii. Do picia powinna służyć woda oraz ziołowe herbaty. Spożywanie zbyt dużej ilości słodzonych napojów może prowadzić do tycia oraz odtłuszczania wątroby.
Nabiał
Bardzo dużo mówiło się o tym że mleko jest bardzo zdrowe przecinki powinniśmy pić dwie szklanki w ciągu dnia, dla zdrowych kości. Okazuje się, według najnowszych badań, że jest to nieprawda. Mleko i przetwory mleczne mają faktycznie dużo wapnia, jednak nie wbudowuje się ono w kości. Przez dużą zawartość fosforu w nabiale z kości wypłukiwany jest wapń. W wieku dorosłym bardzo często mleko jest źle tolerowane i nie jest trawione. Powoduje różnego rodzaju wzdęcia oraz inne problemy przewodu pokarmowego. Nabiał w postaci strawnej powinien znajdować się w naszej diecie nie częściej niż tylko jeden raz w ciągu dnia.
Podsumowanie
Jak widać zdrowa dieta nie powinna stonować bardzo dużego utrudnienia w naszym codziennym życiu. Większość tych produktów które są wyżej rozpisane oczywiście jemy na co dzień. Warto jednak ograniczyć spożycie niektórych rzeczy, a zamienić je na całkowicie zdrowy. Zdrowe odżywianie oznacza również długie zdrowe życie.