sprzęty w kuchni, podstawowe sprzęty kuchenne, przydatne kuchenne urządzenia, urzadzenia w kuchni, co jest niezbędne w kuchni,
fot. pexels.com

Gotowanie  przynosi każdemu bardzo dużo przyjemności i, jeżeli lubimy to robić. Wybierając niektóre potrawy, powinniśmy mieć odpowiedni do nich sprzęt który pomoże nam ich łatwe w przygotowaniu. W każdej kuchni powinny się znaleźć niektóre sprzęty, aby gotowanie stały się coraz bardziej przyjemne. Sprawdź jakie elementy zaopatrzenia powinny znaleźć się w twojej kuchni.

Obecnie na rynku jest cała masa różnych kuchennych akcesoriów. Większości z nich czasami nawet nie potrafimy dobry nazwać. Wyposażając kuchnię że powinniśmy skupić się na elementach które są tak naprawdę użyteczne i nie niezbędne. Oczywiście możemy kupić sobie ładne foremki do pieczenia ciasta, natomiast jeżeli nie mamy miksera, to wówczas w czym przygotujemy ten smakołyk? 

Podstawowe elementy

Dobry i ostry nóż to podstawa wyposażenia każdej kuchni. Niestety, niekiedy wybieramy jeden duży nóż z supermarketu, który ma posłużyć tak naprawdę do wszystkiego. Jak wiemy, jeżeli coś jest do wszystkiego – to tak naprawdę jest do niczego. Wybór noża powinien być odpowiednio przemyślany, nie tylko pod kątem tego, jak został wykonany, ale także ważne jest to, jak będziemy go stosować. Najlepiej mieć kilka noży: do smarowania, do obierania warzyw, krojenia pieczywa, mięs, a także uniwersalny.

Jeżeli mamy już dobry nóż, to oczywiście przyda nam się u deska do krojenia. Do wyboru mamy deski drewniane, z plastiku, szklane lub bambusowe. Oczywiście każda z nich ma swoje zalety oraz wady. Deski drewniane są bardzo odporne na przebarwienia i wchłaniają zapachy. Jeżeli powstaną na nich jakieś rysy, to można mieć pewność, że same się zregenerują. Aby utrzymać drewnianą deskę w dobrym stanie na długi czas, należy ją impregnować. Jednakże takie deski, z uwagi na to, że dobrze wchłaniają wodę, mogą być siedliskiem bakterii. W przypadku desek z plastiku mamy pewność, że są odporne na wysoką temperaturę i nadają się do czyszczenia nawet w zmywarce. Niestety nie wchłaniają zapachów, dlatego nie należy na nich kroić mięsa ani ryb. Bardzo modne ostatnio są deski ze szkła, jednak mogą one tępić noże. Najlepszym wyborem wydają się deski bambusowe, które mają te same zalety, co deski drewniane, ale nie wchłaniają wody i są zdecydowanie tańsze.

sprzęty w kuchni, podstawowe sprzęty kuchenne, przydatne kuchenne urządzenia, urzadzenia w kuchni, co jest niezbędne w kuchni,
fot. pexels.com

Kuchnię ciężko sobie wyobrazić bez jakichkolwiek garnków. Jest to inwestycja na lata, więc warto postawić na naprawdę najlepszej jakości garnki. Powinny być wykonane z wytrzymałego materiału – dobrym wyborem będzie stal nierdzewna. Dzięki temu garnek będzie odporny na działanie wysokiej temperatury oraz uszkodzenia mechaniczne. Warto także zwrócić uwagę na uchwyty, nie powinny one przewodzić ciepła.

Niezbędne sprzęty elektroniczne

Jednym ze sprzętów elektronicznych, które warto posiadać w swojej kuchni, jest blender ręczny. Zajmuje on niewiele miejsca, dzięki czemu możemy mieć go zawsze pod ręką. Doskonale nadaje się do wykonywania zupy krem, pasty kanapkowej lub domowego majonezu. Przy wyborze blendera powinniśmy zwrócić uwagę na jego moc – wybierajmy oczywiście tę największą. Dużo blenderów posiada także dodatkowe akcesoria, tak jak ubijaczka, albo rozdrabniacz.

Kolejnym elementem, który niekoniecznie musi być elektroniczny, jest oczywiście czajnik. Często ciężko jest sobie wyobrazić dzień bez kawy lub herbaty. Obecnie większość ludzi decyduje się na czajniki elektryczne, z uwagi na szybkość podgrzewania wody. Przy wyborze czajnika powinniśmy kierować się tak naprawdę pojemnością. Jeżeli mamy dużą rodzinę, to czajnik powinien być większy. Oczywiście warto zwrócić także uwagę na to, z jakiego tworzywa zostało wykonane.

sprzęty w kuchni, podstawowe sprzęty kuchenne, przydatne kuchenne urządzenia, urzadzenia w kuchni, co jest niezbędne w kuchni,
fot. pexels.com

Innym sprzętem, bez którego da się obejść, jeżeli umiemy mierzyć na oko, lub doskonale wiemy ile pojemności mają szklanki, jest waga elektroniczna. Kupując takie urządzenie warto wziąć pod uwagę jego maksymalne obciążenie, wskaźnik różnych jednostek miarowych oraz możliwość wyznaczania ciężaru produktów. Taka waga zdecydowanie ułatwia odmierzanie wszelkich składników w kuchni. Nie musimy się martwić, że nam coś nie wyjdzie, bo daliśmy za mało mąki lub za dużo mleka.

Co jeszcze warto mieć?

Oczywiście w kuchni może znajdować się o wiele więcej elementów, powyższe są tak naprawdę podstawowe. Warto zainwestować także w różnorakie blachy do pieczenia (np. chleba), durszlak, kieliszki, naczynia stołowe. Jeżeli lubimy bardzo dużo piec, to wówczas warto znaleźć odpowiednie rękawice kuchenne, lub naczynia żaroodporne. Obecnie możemy na rynku znaleźć takie w różnych kształtach, np. serduszka, koła itd.

Warto pamiętać, że kuchnia i sprzęt kuchenny powinni spełniać nasze oczekiwania. Na samym początku warto wybrać to, co jest niezbędne, a resztę rzeczy kompletować z czasem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here