poczucie własnej wartości, wysoka samoocena, niska samoocena, jak walczyć z niską samooceną, jak podwyższyć swoją wartość, jak przestać mieć niską samoocenę, własna wartość jak ją podnieść
fot. pexels.com

Poczucie własnej wartości to kluczowa kwestia w kształtowaniu naszej własnej tożsamości. Bardzo często nie zdajemy sobie dokładnie sprawy, czym to jest i przez to nie jesteśmy w stanie jej osiągnąć. Warto zatem wiedzieć, w jaki sposób zbudować poczucie własnej wartości i jak dobrze poczuć się we własnej skórze.

Czym jest poczucie własnej wartości?

Poczucie własnej wartości jest stanem psychicznym, na który składają się różne elementy decydujące o tym, jak dana osoba postrzega siebie. Mają na nią wpływ różne czynniki, takie jak wychowanie, doświadczenie, przeżyte traumy oraz własna atrakcyjność. Jest to też indywidualna ocena samego siebie, która zdecydowanie wpływa na to, jakie podejmujemy decyzje.

Poczucie własnej wartości może się zmieniać w trakcie życia, gdyż jest uwarunkowane różnymi wydarzeniami oraz doświadczeniami. Niektóre wydarzenia mogą obniżyć naszą samoocenę, natomiast niektóre mogą nas podbudować. Podstawą jest znajomość swoich mocnych stron oraz szacunek do samego siebie.

Na poczucie własnej wartości składają się komponent intelektualny, emocjonalny, behawioralny. Pierwszy dotyczy naszej samooceny, drugi to poziom akceptacji, jaki do siebie żywimy, a ostatni dotyczy tego, w jaki sposób człowiek traktuje samego siebie. 

Warto wiedzieć, że poczucie własnej wartości to jeden z najważniejszych wyznaczników naszej osobowości. Pozytywna samoocena to klucz do szczęśliwego życia. Warto znaleźć złoty środek, czyli akceptację swoich słabości oraz rozwójj swoich mocnych stron.

Z czego wynika zaniżone poczucie własnej wartości?

Niska samoocena może utrudniać normalne, codzienne funkcjonowanie. Jest także pewną blokadą w kontaktach z innymi osobami. Często, mając niskie poczucie własnej wartości, ludzie stawiają inne osoby i ich potrzeby ponad swoje. Przez to zaczynają się frustrować, a to prowadzi do konfliktu wewnętrznego. Pojawiać się tutaj może wyładowywanie złości na innych osobach w swoim otoczeniu. Braki często rekompensuje się wówczas agresją. Innym problemem może być także pewnego rodzaju perfekcjonizm, który nakłada zbyt wysokie standardy, którym nie da się sprostać.

poczucie własnej wartości, wysoka samoocena, niska samoocena, jak walczyć z niską samooceną, jak podwyższyć swoją wartość, jak przestać mieć niską samoocenę, własna wartość jak ją podnieść,
fot. pexels.com

Jak budować poczucie własnej wartości?

Aby zbudować wysoką samoocenę należy poznać dokładnie samego siebie. Chodzi tutaj o znajomość swoich mocnych stron oraz tych słabszych. Należy także zadać sobie różne pytania, aby dokładnie poznać swój charakter. Warto wiedzieć na przykład, czy lubimy spędzać czas samotności, czy wolimy jak otaczają nas ludzie. Wówczas będziemy wiedzieć, w jakich momentach czujemy się najlepiej, a jakich sytuacji powinniśmy unikać. Należy zapytać siebie “kim jestem?”, “co lubię?”, “co jest dla mnie ważne?” oraz jakie “rzeczy sprawiały mi przyjemność?”. Poznając siebie będziemy mogli budować poczucie własnej wartości.

Warto także stworzyć listę swoich sukcesów, które osiągnęliśmy w życiu. Jest to dosyć trudne, bo mając niską samoocenę wydaje nam się, że tak naprawdę nic nie osiągnęliśmy. Ludzie często wyolbrzymiają swoje porażki, a to sprawia, że czują się gorzej sami ze sobą. Patrząc na to, co osiągnęliśmy poczujemy się lepiej. Będziemy mogli budować swoją własną tożsamość i mocniejsze, bardziej pewne siebie ja.

Niska samoocena wynika także ze strachu przed porażkami. Warto wiedzieć, że każdy z nas popełnia błędy i nie jest to nic strasznego. Takie sytuacje należy traktować bardziej jako lekcje życiowe, z których możemy wyciągnąć coś na przyszłość. Przecież porażka nie wynika z tego że jesteśmy gorsi, tylko że podjęliśmy decyzję, która nie doprowadziła nas do konkretnego sukcesu. Mając tego świadomość następnym razem możemy spróbować innego sposobu, dzięki któremu uda nam się to co zaplanowaliśmy. Najważniejsza jest zmiana myślenia.

poczucie własnej wartości, wysoka samoocena, niska samoocena, jak walczyć z niską samooceną, jak podwyższyć swoją wartość, jak przestać mieć niską samoocenę, własna wartość jak ją podnieść
fot. pexels.com

Istotne jest także przejęcie kontroli nad swoim życiem i samodzielne podejmowanie decyzji. Nie powinniśmy patrzeć na innych w momencie, kiedy staramy się zadecydować o jakiejś ważnej dla nas kwestii. Poznając samych siebie sprawiamy, że łatwiej będzie nam podejmować decyzje. Pamiętajmy, że tylko od nas zależy, jak wykorzystamy nasze życie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here