praca zdalna, home office, jak pracować w domu, zalety pracy w domu, zalety home office, zalety pracy zdalnej, praca zdalna, minusy pracy w domu, minusy pracy zdalnej, minusy home office
fot. pexels.com

Kiedy przyszła pandemia koronawirusa większość osób przerzuciła się na pracę zdalną. Nie był to często wybór, który byłby zależny od nas. Jednak dużo osób ucieszyło się na  możliwość pracowania w domu i spędzania większej ilości czasu ze swoją rodziną. Praca zdalna daje dużo więcej możliwości niż praca w biurze. Przede wszystkim nie musimy tracić czasu na dojazdy. Zdecydowanie mniej stresu również ma swoje zalety. Czy jednak praca zdalna to tylko same korzyści?

Plusy pracy zdalnej

Oczywiście największą korzyścią, jaką niesie nam praca zdalna jest własne miejsce pracy. Dzięki temu możemy stworzyć idealny obszar, w którym najlepiej będzie nam się pracowało. Wpłynie to zdecydowanie nasz komfort pracy oraz jej wydajność. Możemy przystosować pomieszczenie, w którym pracujemy do naszych osobistych standardów. Nie musimy nawet pracować przy biurku. 

Ważne jest także to, że nie będzie dookoła nas współpracowników lub szefów którzy często nas zagadują, lub chcą iść na kolejną kawę, co wpływa na zdecydowaną skuteczność oraz tempo pracy.  Możemy robić sobie także przerwy w momentach, w których nam to odpowiada, i spędzać je w taki sposób, w jaki lubimy. Możemy także zjeść pełnowartościowy posiłek, mamy czas na przygotowanie obiadu, przeciwieństwie do zakładu lub firmy, do którego często bierzemy jedynie jakiś mały posiłek.

Bardzo korzystne w pracy zdalnej jest to, że możemy często dowolnie kształtować godziny, w których spełniamy się zawodowo. Elastyczność taka jest możliwa w większości prac, gdzie nie wymagana jest obecność w konkretnych godzinach w ciągu dnia. Wówczas możemy pracować wedle naszego własnego rytmu, w takich godzinach, które najbardziej odpowiadają. Jeżeli nie lubimy wstawać rano, możemy rozpoczynać pracę w momencie, kiedy się wyśpimy. Dzięki takiej elastyczności możemy również załatwić różne ważne sprawy, na przykład w urzędzie lub na poczcie. W przypadku wizyty u lekarza, nie musimy zwalniać się z całego dnia.

praca zdalna, home office, jak pracować w domu, zalety pracy w domu, zalety home office, zalety pracy zdalnej, praca zdalna, minusy pracy w domu, minusy pracy zdalnej, minusy home office
fot. pexels.com

Praca zdalna to także dowolna lokalizacja pracy. Pracując zdalnie możemy to robić z zupełnie innego miasta lub z innej części świata. Umożliwia nam to podróżowanie oraz przemieszczanie się właściwie bez żadnych ograniczeń. Dzięki temu możemy jeździć dużo częściej na wakacje, łącząc je z pracą.

Pracując zdalnie możemy bardzo dużo zaoszczędzić na dojazdach do pracy. Wiele godzin spędzamy z reguły w korkach lub komunikacji miejskiej. Jest to duża strata czasu dla każdego z nas. Brak dojazdów do pracy pozwala nam odzyskać te godziny, które możemy przeznaczyć na przykład na inne zajęcia. 

Praca zdalna ma jednak minusy

Tego typu praca może być uciążliwa dla niektórych osób, szczególnie dla tych które mają dosyć towarzyski charakter. E-maile i telefony nie zastępują rozmowy z drugą osobą. W pewnym czasie możemy odczuwać dosyć dużą samotność. Pojawia się problem braku innych osób w naszym otoczeniu. Jest to dobra opcja dla introwertyków, którzy lubią spędzać czas sami, jednak i dla nich po pewnym czasie może być to frustrujące. W takim wypadku warto rozważyć połowiczną pracę w domu i kilka dni w tygodniu w pracy.

Kolejnym minusem jest brak różnych biurowych urządzeń. Mamy oczywiście komputer, dokumenty i tak dalej, natomiast może nam brakować skanera lub drukarki. Urządzenia te są dosyć kosztowne i nie każdy może sobie pozwolić na ich zakup.

Inną kwestią jest także w pewnym stopniu utrudniona komunikacja między pracownikami. W istotnych momentach należy skontaktować się bardzo szybko z daną osobą, jednak pracując zdalnie nie zawsze mamy ku temu możliwość. Często też przez telefon lub przez e-maila nie jesteśmy w stanie dokładnie wytłumaczyć jaki mamy problem. Przez to możemy mieć gorsze wyniki lub inne trudności związane z pracą.

praca zdalna, home office, jak pracować w domu, zalety pracy w domu, zalety home office, zalety pracy zdalnej, praca zdalna, minusy pracy w domu, minusy pracy zdalnej, minusy home office
fot. pexels.com

Bardzo  istotnym minusem jest także nielimitowany czas, w negatywnym sensie. Zostając w domu często trudniej nam kontrolować godziny, które spędzają przed komputerem oraz sam czas pracy. Możemy również być proszeni, aby zostawać po godzinach. Nie będzie nam łatwo odmówić takiego polecenia, bo jesteśmy w domu I mamy  możliwość posiedzenia nieco dłużej. Nie ma też możliwości odcięcia się od obowiązków domowych, więc tak naprawdę może tutaj ucierpieć work-life-balance.

Podsumowanie

Jak widać praca zdalna ma plusy i minusy. Warto dokładnie rozważyć wszystkie kwestie, zanim zdecydujemy się na taką pracę. Chyba że nie mamy takiej możliwości, jak w przypadku pandemii koronawirusa, kiedy większość osób jest po prostu zmuszona do tego typu pracy. Wówczas należy jak najbardz

iej zminimalizować ujemne dla naszej pracy kwestie i postarać się czuć w domowym biurze jak najlepiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here