opinia innych, krytyka innych, jak nie przejmować się krytyką, jak nie przejmować się opinią innych, za bardzo się przejmuje innymi, niskie poczucie wlasnej wartosci, jak sie nie przejmowac cudzym zdaniem,
fot. pexels.com

Od samego początku naszego życia otaczają nas inni ludzie. Bardzo często sugerujemy się ich zdaniem oraz przejmujemy się tym, co myślą na nas temat. Mamy także poczucie, że powinniśmy być lubiani przez wszystkich, a wynika to czasami z niskiego poczucia niskiego poczucia własnej wartości. Warto zmienić to podejście i nie przejmować się tym, co powiedzą inni. Jednak jak to osiągnąć?

Z czego to wynika?

Ludzie to istoty społeczne. Nawiązują kontakty społeczne każdego dnia i istotne są dla nich relacje. Dużo osób determinuje nasze życie, szczególnie w najmłodszych latach, kiedy uczymy się poprzez naśladowanie. 

Społeczeństwo jest często także punktem odniesienia lub źródeł informacji. Jest to coś, co nie jest łatwe do zignorowania. Bardzo miło jest być docenionym lub lubianym, jednak jeżeli nasze poczucie własnej wartości zależy tylko od tego, czy inni jasna zaakceptują, czy nie, to wówczas nie wpływa to na nas korzystnie.

Zwykle przejmowanie się tym, co myślą o nas inni ma swój początek w dzieciństwie. Bardzo często stykamy się z nierealnym standardami, których nie jesteśmy w stanie jako dzieci osiągnąć. Potrzebujemy też bardzo dużej akceptacji, która płynie z zewnątrz. Skupiając się na potrzebach innych oraz ich myślach oddalamy się od samych siebie.

opinia innych, krytyka innych, jak nie przejmować się krytyką, jak nie przejmować się opinią innych, za bardzo się przejmuje innymi, niskie poczucie wlasnej wartosci, jak sie nie przejmowac cudzym zdaniem,
fot. pexels.com

Patrząc na to, jak reagują nas inni i jaką dają nam informację zwrotną, możemy zacząć się zadręczać pytaniami typu – co inni powiedzą? Jest to sygnał, że powinniśmy pracować nad sobą oraz swoją samoocenę. Nie powinniśmy na siłę dopasowywać się do reszty społeczności i spełniać ich oczekiwań. 

Jak przestać się przejmować innymi?

Najpierw należy przyjrzeć się swoim powodom, dla których tak bardzo przejmujemy się opinią innych ludzi.  Czy jest to skutek lęku, złości, smutku lub poczucia nieadekwatności? Dzięki temu możemy znaleźć rzecz, która sprawia że mamy jakieś poczucie braku. To pomoże nam znaleźć różne metody, dzięki którym możemy go wypełnić.

Warto nauczyć się także asertywności. Jest to cecha, która pozwala nam na stawianie własnych granic oraz szanowanie granic innych ludzi. Nie musimy spełniać wszystkich oczekiwań oraz próśb, jakie zostaną przed nami postawione. Nadmierne przejmowanie się tym, co mówią inni sprawia, że zacieramy granice pomiędzy tym, kim jesteśmy, a kim są inni ludzie. Jeżeli dajemy prawo innym osobom na kierowanie naszym życiem i opiniowanie go, to wówczas nadajemy im zbyt duże prawo do tego, kim jesteśmy.

Warto także zastanowić się na samym początku, czyje opinie są dla nas najważniejsze, ale w sensie negatywnym. Czyli takie opinie, którymi przyjmujemy się najbardziej i które blokują nas przed tym, co chcielibyśmy zrobić. Warto sobie postanowić, że od teraz nie będziemy się nimi przejmować. Można to potraktować jako eksperyment. Warto sprawdzić, jakie konsekwencje to przynosi i jakie aspekty pomagały w nieprzejmowaniu się opinię.

opinia innych, krytyka innych, jak nie przejmować się krytyką, jak nie przejmować się opinią innych, za bardzo się przejmuje innymi, niskie poczucie wlasnej wartosci, jak sie nie przejmowac cudzym zdaniem,
fot. pexels.com

W momencie, kiedy przyjmujemy się za bardzo opinią innych ludzi, możliwe jest że sami też oceniamy ich zbyt surowo. Warto zatem nawet chociażby jednego dnia spróbować nie oceniać innych osób. Zamiast pomyśleć w sklepie, “jak ta pani się ubrała?”, powinniśmy pomyśleć “pewnie czuję się w tym dobrze, jeżeli chciała się tak ubrać to ma do tego prawo”. W momencie, kiedy nieco przestaniemy krytykować innych ludzi, sami również zdystansujemy się do tego, jaką opinię o nas mogą mieć inne osoby.

Dobrym sposobem jest także nazywanie swoich emocji oraz potrzeb. Warto pomyśleć nad tym, jakie emocje się pojawiają w danej sytuacji i z jakich potrzeb one wynikają. Dzięki temu będziemy mogli wpłynąć na nasz lepszy nastrój i  nie odczuwać potrzeby poszukiwania aprobaty u innych osób.

Jeżeli twój problem jest poważny, możesz także skorzystać z pomocy specjalisty. Pewnością pomoże ci w tym psycholog lub psychoterapeuta, który pokaże Ci przydatne techniki oraz spróbuje rozpracować z Tobą powody tego problemu.

Podsumowanie

Każdy z nas czasem przejmuje się tym, co inni powiedzą. Szczególnie jeżeli chodzi o osoby, które są dla nas ważne, lub są nam bliskie. Chcemy w ich oczach zawsze wyglądać dobrze, ale warto pamiętać że jeżeli ktoś jest dla nas naprawdę ważny to powinien akceptować nas takimi, jakimi jesteśmy. Problem pojawia się w momencie, kiedy przejmujemy się za bardzo opinią innych i przez to zaczyna nas to przytłaczać i blokować. Wówczas warto skorzystać z powyższych technik lub zwrócić się o pomoc do odpowiedniej osoby.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here