zumba, korzyści zumby, zalety zumby, co to jest zumba, czym jest zumba, na czym polega zumba,
fot. pexels.com

Szukając idealnej aktywności fizycznej dla siebie warto sprawdzić dużo opcji. Wiele kobiet lubi jazdę na rowerze, bieganie lub siłownię. Są i takie, które stawiają na zajęcia grupowe, bo wtedy łatwiej im się zmotywować do ćwiczeń. Wśród najgorętszych aktywności fizycznych ostatnich lat znajduje się zumba, czyli połączenie tańca latynoamerykańskiego z fitnessem. Sprawdź, na czym polega ten trening!

Czym jest zumba?

Zumba wywodzi się z Kolumbii – jej twórcą był instruktor fitness, Alberto Perez. Jest to niezwykłe połączenie między tańcem i gimnastyką. Najważniejsza jest tutaj muzyka, pasja oraz ruch. Na początku trening ten był inspirowany kolumbijską muzyką oraz rytmami ulicy. Po jakimś czasie zumba zaczęła docierać do innych krajów i stała się bardzo popularną aktywnością fizyczną. Jest to jeden z najbardziej znanych obecnie treningów.

Zumba – dla kogo?

Trening ten jest polecany dla każdej osoby, niezależnie od jej wieku, płci, czy kondycji fizycznej. Nie liczy się także to, czy potrafisz poruszać się w rytm muzyki, ani czy jesteś świetnym tancerzem. Dzięki łatwym krokom do naśladowania i krótkim choreografiom, każdy jest w stanie szybko załapać klimat zumby i doskonale się przy tym bawić. Można również ćwiczyć z mniejszą lub większą intensywnością – jeśli chcesz, by trening był mocniejszy, możesz patrzeć na instruktora i perfekcyjnie wykonywać takie same ruchy.

Czy zumba to sposób na odchudzanie?

zumba, korzyści zumby, zalety zumby, co to jest zumba, czym jest zumba, na czym polega zumba,
fot. pexels.com

Aby zrzucić wagę potrzebna jest odpowiednia dieta oraz oczywiście aktywność fizyczna. Zumba to doskonały pomysł, jeśli mamy problem z nadprogramowymi kilogramami. W trakcie treningu zaangażowane są niemal wszystkie partie mięśnie ciała – uda, pośladki, brzuch. Co ważne, trenując nie czuje się żadnego bólu, całe ciało pracuje w zasadzie równomiernie. W trakcie jednej godziny zumby można spalić nawet 600 kalorii! Jeśli będziemy systematycznie uczęszczać na trening, to wówczas bezboleśnie zrzucimy zbędną tkankę tłuszczową, a sylwetka stanie się szczuplejsza. Znakomicie wpłynie to także na kondycję fizyczną. 

Rodzaje zumby

Zumbę można tańczyć na kilka sposobów. Oczywiście, jeśli nie mieliśmy wcześniej do czynienia z tym treningiem, to warto wybrać się na zajęcia dla początkujących. Każdy trening prowadzony jest przez profesjonalnych instruktorów, którzy doskonale dopasowują choreografię do możliwości grupy. Na takich zajęciach muzyka jest nieco mniej dynamiczna, a kroki są prostsze. Z czasem można zacząć uczestniczyć w zajęciach o wyższym stopniu trudności. 

Wśród rodzajów zumby pojawia się także zumba gold. Są to zajęcia, które przypadną do gustu seniorom i doskonale dopasowane do ich potrzeb. Jeśli chcemy ćwiczyć bardziej intensywnie, to można skorzystać z zumby z obciążeniem lub zumby w wodzie. Spalimy zdecydowanie większą ilość kalorii. Pojawiają się także treningi dla dzieci lub rodziców z dziećmi. Dzięki temu można spędzać czas ze swoją pociechą w inny, aktywniejszy sposób, niż siedzenie przed telewizorem.

Zalety zumby

Zumba doskonale wpływa na utratę masy ciała. Warto jednak chodzić regularnie, aby miało to przynieść wymagany efekt. Dużym plusem jest także zwiększona świadomość swojego ciała. Dzięki treningowi zaczynamy być bardziej rozciągnięci i wiemy, jak nasze ciało pracuje. Zwiększa się także kondycja fizyczna. Na początku z pewnością ciężko będzie nie wyjść zlanym potem po treningu, jednak z każdym tygodniem wytrzymałość będzie się zwiększać.

Zumba to także brak monotonii. Każde zajęcia są inne, mimo że czasem powtarza się te same ruchy, to zawsze pojawia się coś nowego. Atutem jest także muzyka, dzięki której trening nie jest nudny. 

zumba, korzyści zumby, zalety zumby, co to jest zumba, czym jest zumba, na czym polega zumba,
fot. pexels.com

Trening ten można wykonywać także w domu, znajdując różne filmiki w Internecie. Można znaleźć naprawdę dużo różnych gotowych treningów, dzięki którym nie będziemy musieli nawet wyjść z domu. Jednak warto wiedzieć, że najlepszym rozwiązaniem jest ćwiczenie w grupie. Działa to motywująco plus można poznać zupełnie nowe osoby i nawiązać ciekawe znajomości. Wśród fanów zumby często organizowane są różne wyjazdy treningowe oraz wydarzenia, na których dużo się dzieje.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here