Często słyszymy, że znajomemu brakuje motywacji do wykonania jakiegoś zadania, albo żeby zacząć uczyć się czegoś nowego. Aby osiągnąć sukces również mówi się, że warto popracować nad swoją motywacją. Czym zatem jest owa magiczna motywacja i jak mieć ją na co dzień w swoim życiu?
Czym jest motywacja?
Mówi się, że motywacja jest kluczem do spełnienia i szczęścia. Sprawia, że jesteśmy gotowi do podjęcia działania, mamy energię, którą chcemy spożytkować na konkretny cel i próbujemy do skutku. Warto wiedzieć, że nie ma jednej definicji motywacji. U jej podstaw leży nasza biologia – ona determinuje instynktownie nasze zachowania. Kolejnym aspektem są popędy takie jak głód – które leżą u podstaw naszej egzystencji. Napędzają nas wówczas do działania i zaspokojenia tego, czego nam brakuje. Geneza motywacji ma swoje miejsce w strukturach poznawczych, tym jak uczymy się świata i go rozumiemy. Wtedy głównie skupiamy się na potrzebie szacunku lub osiągnięć. A to zdecydowanie więcej niż biologia.
Mianownikiem dla motywacji jest zatem rozpoczynanie aktywności, ukierunkowywanie jej, zaangażowanie oraz zdolność, aby utrzymywać wszystkie toczące się wówczas procesy jednocześnie. Warto przyjrzeć się sobie, przypomnieć sobie różne doświadczenia i sprawdzając, jaka dokładnie sfera – biologiczna, poznawcza, czy społeczna grała główną rolę w tym, że udało się nam coś osiągnąć.
Rodzaje motywacji
Istnieją dwa rodzaje motywacji – zewnętrzna oraz wewnętrzna. Ta pierwsza pojawia się głównie poprzez nacisk z zewnątrz i częściej mamy poczucie, że chodzi o “muszę”, a nie o “chcę” coś zrobić. Jest skuteczna na krótką metę, ale wymaga dodatkowego wzmocnienia. Przykładem tutaj będzie na przykład praca tylko dla pieniędzy, a nie dlatego, że jest to nasza pasja, lub nacisk społeczny na zdrowe odżywianie, zamiast na to, że sami z siebie chcemy zadbać o swój organizm.
Motywacja wewnętrzna pochodzi od nas samych. Niezależnie od czynników zewnętrznych chcemy kontynuować działanie. Przede wszystkim wiemy, że robimy coś dla siebie i samo podjęcie działania jest już nagrodą. A to oczywiście wzmacnia motywację i produktywność.
Jak się zmotywować?
Jeśli chcesz w końcu zacząć regularnie ćwiczyć, nauczyć się francuskiego lub rzucić palenie, ale nie masz motywacji, wypróbuj poniższe sposoby. Być może pomogą Ci w osiągnięciu swojego celu.
- Wyznacz sobie, do czego dążysz – motywacja dla samej motywacji to generalnie błędne koło, które prowadzi donikąd. Typu – chcesz schudnąć do wakacji. Warto dodać ile kilogramów, do kiedy konkretnie. Lepiej też podzielić cały proces na mniejsze etapy, które są łatwiejsze do osiągnięcia, typu “schudnę kilogram na tydzień”. Wówczas pozytywny efekt zmotywuje nas do kontynuowania.
- Chcesz, a nie musisz – jeśli wyznaczony cel jest takim pochodzącym od Ciebie, to zdecydowanie łatwiej będzie go osiągnąć. Jeśli jednak musisz coś zrobić, to pomyśl o tym, co wtedy może Ci dać ten cel. Aby dostać pożyczkę musisz nauczyć się nowego programu, który Cię totalnie nie interesuje i Cię nudzi? Wyobraź sobie, że dzięki temu pojedziesz na wakacje. Wtedy Twój cel się zmienia, nie jest to podwyżka sama w sobie, a wakacje.
- Cel jako wyższa idea – sprawdź, co jest dla Ciebie ważne i dlaczego. Owszem, chciałbyś schudnąć to 5 kilo, ale dlaczego? Warto uświadomić sobie, co za tym idzie. Jeśli dzięki temu chcesz pokazać dzieciom, że zdrowe odżywianie i sport jest istotne i daje pozytywne efekty – to jesteś na dobrej drodze do zmotywowania się.
- Daj sobie czas – często musimy wykonać jakąś czynność, do której nam nie spieszno. Warto postawić wtedy na pewnego rodzaju umowę z samym sobą – popracuję nad tym, ale tylko 10 minut. Z reguły po tym czasie udaje nam się już się na tyle zmotywować, że zdecydowanie łatwiej jest realizować to, co chcemy osiągnąć.
- Potrzeba publiczności – jeśli powiesz paru osobom o swoim celu, zdecydowanie łatwiej będzie Ci się zmotywować. Trudniej jest się wycofać z jakiegoś przyrzeczenia, jeśli kibicuje nam kilka osób.
Podsumowanie
Wykorzystując powyższe techniki być może uda Ci się łatwiej zmotywować do działania i osiągniesz wyznaczone cele. Motywacja to nie jest prosta rzecz i czasami naprawdę trzeba bardzo mocno chcieć, aby udało się coś wykonać. Ale zdecydowanie satysfakcja z sukcesu jest tego warta.