Jak zrobić dobre espresso

Bardzo mała czarna, espresso, często błędnie nazywana „ekspresso” ze względu na skojarzenie z przygotowywaniem jej w ekspresie. Kawa o niezwykle intensywnym smaku i aromacie. Jak zrobić dobre espresso w domu? Czy to możliwe bez umiejętności baristy? Jak najbardziej!

1.    Wybierz dobre ziarna

Wybór między gatunkami i podgatunkami kaw to oczywiście kwestia preferencji smakowych. Są jednak takie jej rodzaje, które wyjątkowo dobrze sprawdzają się do przygotowywania espresso, a swoją przygodę z parzeniem go w domu warto rozpocząć właśnie od nich. Wybór odpowiedniej kawy to absolutna podstawa w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie jak zrobić espresso, które zachwyci smakiem, mocą i aromatem.

Najpopularniejsze gatunki to oczywiście doceniana przez baristów, subtelna i lekko kwaskowata Arabica oraz wyjątkowo intensywna Robusta o ziemistym, gorzkim posmaku kojarzącym się z popiołem. Jakie ich podrodzaje sprawdzą się do espresso?

  • Arabica Typica – kawosze doceniają ją za wyjątkowy kwiatowy posmak, delikatną kwasowość i słodycz. Ma niską zawartość kofeiny.
  • Arabica Bourbon – delikatnie kwaskowata, z wyczuwalnymi nutami orzechów. Najczęściej ma niską lub średnią zawartość kofeiny.
  • Robusta ugandyjska – o bardzo wysokiej zawartości kofeiny, dobrej kwasowości oraz z wyraźnie wyczuwalnymi nutami karmelu, orzechów oraz kokosa.
  • Robusta wietnamska – pikantna, o bardzo wysokiej zawartości kofeiny, z delikatnym fistaszkowym posmakiem.
  • Robusta indyjska – również wyróżnia się niezwykłą mocą i pikanterią, w tym przypadku połączoną jednak ze słodyczą owoców i czekoladowym posmakiem.

Jak wybrać ziarna, które najbardziej będą odpowiadać twoim kubkom smakowym? Najprostszą metodą jest domowy cupping, czyli degustacja kawy. Na rynku można znaleźć zestawy ziaren przygotowane z myślą właśnie o tym procesie – sprzedawane są różne podgatunki pakowane np. po 100 lub 250 g.

2.    Zadbaj o odpowiedni stopień zmielenia ziaren

Degustacja już za tobą albo od dawna wiesz, który rodzaj ziaren jest twoim ulubionym? Pora więc przygotować je do zaparzenia espresso w domu, tj. odpowiednio zmielić. Jakich zasad warto się trzymać w kwestii mielenia?

  • Zaparzaj tylko kawę świeżo zmieloną – zmiażdżona w nadmiarze i schowana nawet w szczelnym pojemniku stale uwalnia olejki eteryczne, w związku z czym już po upływie godziny traci część aromatu.
  • Miel kawę na drobno – na wielkość zbliżoną do bardzo małych ziaren piasku. Pamiętaj jednak, że idealny stopień zmielenia może być uzależniony od gatunku kawy i czasu, który upłynął od jej wypalenia. Ogólna zasada jest jednak taka, że im grubiej zmielona kawa, tym mniej smaku zyskuje napar, staje się bardziej wodnisty. Im bardziej miałka, tym intensywniejsza będzie kawa. Korzystając z młynka stalowego, należy jednak robić przerwy w mieleniu średnio co kilka sekund, ponieważ żarna nagrzewają się podczas pracy i mogą doprowadzić do przepalenia kawy, a tym samym nadać jej gorzkiego posmaku.

3.    Zaufaj Włochom

Espresso Italiano nie bez przyczyny zyskało sławę na całym świecie. Charakteryzuje się idealną gęstością, doskonałą wysokością naturalnie powstającej cremy i wyjątkową mocą – może mieć aż 100 mg kofeiny w filiżance. Aby perfekcyjnie odwzorować włoskie espresso, warto trzymać się norm określonych przez Narodowy Instytut Włoskiego Espresso. Wskazują one takie parametry, jak:

  • ilość zmielonej kawy: 7 g na porcję (to około 50-60 ziaren),
  • temperaturę wody wykorzystywanej do parzenia: 88 stopni Celsjusza,
  • temperaturę kawy w filiżance: 67 stopni Celsjusza,
  • czas parzenia: 25 sekund,
  • objętość kawy razem z cremą: 25 ml,
  • kolor cremy: o barwie orzecha laskowego.

Nie da się ukryć, że wytyczne są mocno rygorystyczne. Warto jednak im zaufać, ponieważ gwarantują otrzymanie naprawdę perfekcyjnego espresso. Szczególnie że dobry ekspres do kawy znacznie ułatwi cały proces. Poszczególne automatyczne modele ciśnieniowe (np. marki De’Longhi) umożliwiają ustawienie pożądanej temperatury wody, mocy kawy i jej objętości oraz stopnia zmielenia ziaren. Warty uwagi jest np. model Magnifica ESAM 3000.B, który umożliwia przygotowanie dwóch espresso jednocześnie.

Aby odpowiedzieć najbardziej ogólnie na pytanie, jak się robi espresso, można powiedzieć: metodą prób i błędów, jednak pamiętając o podstawowych zasadach. Z powyższymi wskazówkami powinieneś już po kilku pierwszych próbach uzyskać doskonałe espresso italiano. Po prostu spróbuj!

Artykuł sponsorowany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here