sen

Jest środek nocy, a ty gapisz się w sufit, myśląc o pracy, rachunkach lub dzieciach, a sen nie nadchodzi. Kuszą leżące na szafce nocnej tabletki na kłopoty ze snem. Ulga może przyjść w jednej chwili, ale jeśli regularnie masz problemy ze snem, oznacza to, że coś jest nie tak. Może to być po prostu zbyt duża ilość kofeiny lub nadmiar telewizji, zbyt częste korzystanie z telefonu i komputera.

Jednak nie należy lekceważyć bezsenności, która może mieć głębsze podłoże. Może to być objaw ukrytego problemu medycznego lub psychologicznego. Ale cokolwiek to jest, nie wyleczy się go tabletkami nasennymi. W najlepszym przypadku pigułki są tymczasowym środkiem pomocniczym. W najgorszym, prowadzą do uzależnienia, które na dłuższą metę może pogorszyć bezsenność. Nie oznacza to, że nigdy nie powinieneś używać leków, ale ważne jest, aby rozważyć korzyści i ryzyko. Środki nasenne są najskuteczniejsze, gdy są stosowane oszczędnie. Jeśli zdecydujesz się zażywać tabletki nasenne, najlepiej jest stosować je sporadycznie, „w razie potrzeby”, aby uniknąć uzależnienia.

Tabletki z melatoniną na sen sprawdzą się w sytuacjach, które wymagają zażycia leku na kłopoty ze snem, takich jak podróżowanie po strefach czasowych lub rekonwalescencja po zabiegu medycznym. Wszystkie tabletki nasenne na receptę mają skutki uboczne, które różnią się w zależności od konkretnego leku, dawki i czasu jego działania w organizmie. Częste działania niepożądane obejmują przedłużającą się senność następnego dnia, ból głowy, bóle mięśni, zaparcia, suchość w ustach, problemy z koncentracją, zawroty głowy, niestabilność.

Z biegiem czasu następuje coraz większa tolerancja na środki nasenne, to może prowadzić do większej nasilenia skutków ubocznych. Uzależnienie prowadzi do sytuacji, w której nie można zasnąć bez tabletek. W szczególności pigułki na receptę mogą bardzo uzależniać, co utrudnia zaprzestanie ich przyjmowania. Pigułki nasenne mogą wchodzić w interakcje z innymi lekami. Może to nasilić skutki uboczne i czasami być niebezpieczne, szczególnie w przypadku leków przeciwbólowych na receptę i innych środków uspokajających.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here