slow life, jak żyć wolniej, wolne życie, filozofia slow life, slow life co to, czym jest slow life, jak żyć slow life,
fot. pexels.com

Wszystko przebiega aktualnie w szybkim tempie – świat pędzi, a my razem z nim. Nasze społeczeństwo stało się wielozadaniowe i nawet odpoczywając często sprawdzamy firmowego maila, odbieramy telefony lub sprawdzamy wiadomości. Zdecydowanie życie w szybkim tempie sprawia, że cierpi nasze zdrowie fizyczne oraz psychiczne. Warto zatem zastanowić się, w jaki sposób nieco się zatrzymać i spowolnić tempo swojego życia. Z pewnością pomoże w tym filozofia slow life.

Historia slow life

Idea slow life powstała w latach 80. ubiegłego wieku. Co ciekawe, ma swoje początki w Rzymie, kiedy krytyk kulinarny Carlo Petrini zaczął protestować przeciwko słynnej sieciówce McDonald’s i temu, że serwuje szybkie i niezdrowe jedzenie typu fast food.

Protest ten obiegł cały świat i w odpowiedzi na niego restauratorzy zaczęli mówić o slow food i takie właśnie dania przygotowywać. Oznacza to świeże składniki, niewykorzystywanie mrożonek i długie przygotowanie posiłku, zamiast jego kilkuminutowego smażenia lub odmrażania. 

Dzisiaj możemy mówić nie tylko o slow food, ale także o slow fashion, slow travel, slow cosmetics, slow parenting lub slow business. Pojęcia te nie są tak popularne w Polsce, jak slow life, ale powoli również zyskują na swoim znaczeniu.

Na czym polega slow life?

W filozofii tej główne znaczenie ma życie tu i teraz, w spokoju i równowadze, szczególnie między życiem prywatnym i zawodowym. Skupiamy się na naszych relacjach z bliskimi i na naszym życiu jako takim. Jest to swoista odpowiedź na panujący wokół pośpiech oraz perfekcjonizm

Jak wprowadzić w życie ideę slow life?

slow life, jak żyć wolniej, wolne życie, filozofia slow life, slow life co to, czym jest slow life, jak żyć slow life,
fot. pexels.com

Istnieje kilka zasad, którymi warto się kierować, aby rozpocząć swoją przygodę z tym stylem życia. Nie warto sobie wmawiać, że zacznie się od jutra – już dziś zacznij wprowadzać zasady slow life.

Realizuj ważne cele

Naucz się nie przywiązywać wagi do błahostek i nieistotnych spraw. Zamiast spędzać czas przed telewizorem, zacznij dążyć do realizacji swoich celów. Może to być wyjazd na niesamowite wakacje, zmiana pracy na lepszą, rozwój w ramach swojej pasji itd. Wówczas nie będziesz marnować czasu i sił na zbędne pożeracze chwil.

Relacje z najbliższymi

Bardzo dużą wagę powinniśmy przykładać do równowagi między życiem zawodowym, a prywatnym, tzw. work-life balance. W momencie, gdy wychodzisz ze swojego biura, powinieneś przestać myśleć o pracy, a skupić się na spotkaniach ze znajomymi, relacjach rodzinnych i swoich pasjach.

Życie w zgodzie z samym sobą

Warto znaleźć dla siebie trochę czasu w ciągu dnia oraz nauczyć się być asertywnym, dzięki czemu można zadbać o swój komfort psychiczny. Tylko w momencie, gdy jesteś szczęśliwy, możesz dać to szczęście też innym. Każdemu należy się czas tylko dla siebie, spędzony w odpowiedniej formie, która relaksuje.

Tutaj warto też wspomnieć o emocjach. Nie można ich trzymać w sobie, zwłaszcza tych negatywnych, bo niestety znajdą ujście w najgorszym momencie. Uzewnętrzniaj swoje uczucia często, dla własnego zdrowia psychicznego.

Porządki w swoim otoczeniu

Zrezygnuj z gotowych produktów, które często posiadają niezdrowe składniki, które później mogą źle wpływać na zdrowie. Kupuj świeże warzywa, mięso i inne produkty i samodzielnie twórz z nich domowe posiłki. Tak samo spróbuj w swojej kosmetyczce znaleźć miejsce na naturalne kosmetyki, zgodnie z duchem slow cosmetics oraz posprzątaj szafę. Slow fashion na razie jest niestety niszowym zjawiskiem w naszym kraju, jednak warto poznać kilka zasad w tym duchu.

Bliżej natury

slow life, jak żyć wolniej, wolne życie, filozofia slow life, slow life co to, czym jest slow life, jak żyć slow life, slow food, slow fashion, slow travel, slow business,
fot. pexels.com

Dobrze jest spędzać czas w otoczeniu natury, oderwać się od komputera i sprzętów elektronicznych. Życie w zgodzie z naturą i blisko przyrody sprawi, że będziemy bardziej odprężeni i pozytywni. Dobrze jest zacząć uprawiać własny ogródek, a jeśli go niestety nie posiadamy, to zawsze możemy dodać nieco roślin do naszego pomieszczenia. Warto także zwrócić uwagę na ekologię – zmianę butelek plastikowych na szklane, a jednorazówek na torby, które możemy używać wielokrotnie.

Oznacza to także pozbycie się nałogu nadmiernego sprawdzania wiadomości, skrzynki pocztowej i social mediów. Dobrze jest ograniczyć dostęp do informacji i przekonać się, jak dużo można zrobić bez ciągłej obecności telefonu.

Powstrzymaj się od zbieractwa

Jest to w zgodzie z zasadą minimalizmu, który staje się obecnie coraz modniejszy. Aktualnie w świecie panuje duży konsumpcjonizm, kupujemy rzeczy, które tak naprawdę nie są nam do końca potrzebne: 10 par spodni, gadżety elektroniczne, a także nadmiar jedzenia, którego resztki potem wyrzucamy. Warto skupić się na tym, co już mamy i wykorzystywać to w dobry sposób.

Doceniaj to, co teraz

Slow life to życie tu i teraz. Nie należy rozpatrywać przeszłości, pogrążać się w dawnych porażkach i żalach. Generalnie taki sposób myślenia niczego nie zmienia, a sprawia, że komfort psychiczny spada. Warto wyciągnąć raz a porządnie wnioski z przeszłych zdarzeń i skupić się na motywacji do działania teraz, aby w przyszłości zrobić to, co nam nie wyszło inaczej. Warto mieć świadomość ulotności życia i cieszyć się każdym dniem.

Stosując powyższe zasady i stopniowo wdrażając je w życie możesz z każdym dniem poczuć się innym człowiekiem i czerpać z każdej chwili więcej radości i spokoju. Slow life to doskonała opcja dla każdego, kto potrzebuje nieco refleksji i zatrzymania się w życiu, aby docenić to, co najważniejsze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here