minimalizm, zasady minimalizmu, jak być minimalistą, korzyści minimalizmu, podejście minimalizmu, minimalizm jako sposób na życie,
fot. pexels.com

Minimalizm jest pewnego rodzaju filozofią, która polega na pozbyciu się ze swojego życia wszystkiego, co jest w nim zbędne. Chodzi o rzeczy, które ograniczają naszą swobodę i odbierają spokój ducha. Wówczas powstaje miejsce na to, co uwielbiamy robić i co sprawia nam przyjemność. Jest to także odpowiedź na konsumpcyjny styl życia. Warto wprowadzić w życie zasady zgodne z minimalizmem i sprawić, że wszystko wyda się inne niż wcześniej.

Będąc minimalistą często rezygnuje się z gromadzenia przedmiotów i zbędnych zakupów. Przyświeca wówczas idea posiadania mniej i czerpania radości z tego, co się już ma. Otaczanie się rzeczami i skupianie na materializmie nie prowadzi w dłuższej perspektywie do szczęścia. Pogoń za karierą, pieniądzem za wszelką cenę i ciągłe pęd sprawia, że jesteśmy nieszczęśliwi. Będąc minimalistą należy tego unikać.

Eko minimalizm

Minimalizm to bardzo ciekawa koncepcja, która jest zdecydowanie przyjazna środowisku. Jeśli postanowiłeś sobie, że chcesz dbać o ekologię i postępować oszczędnie, to minimalizm również jest dla Ciebie. Wystarczy ograniczyć konsumpcję – im mniej się kupuje, tym mniej potem się przetwarza lub zastanawia się, co zrobić, żeby wykorzystać ponownie rzeczy. Dzięki temu nie zanieczyszczamy dodatkowo środowiska. Dobrze jest wobec tego wybierać rzeczy, które są dobrej jakości i które nie zniszczą się szybko, powiększając liczbę odpadów na świecie.

minimalizm, zasady minimalizmu, jak być minimalistą, korzyści minimalizmu, podejście minimalizmu, minimalizm jako sposób na życie,
fot. pexels.com

5 zasad minimalisty

Bycie minimalistą to nie lada wyzwanie. Dlatego z pomocą przychodzą zasady, którymi warto się kierować, aby podążać zgodnie z tą ideą.

  1. Tylko niezbędne rzeczy – nie ma tutaj oczywiście odgórnych limitów. Chodzi o to, co Tobie dokładnie jest niezbędne, a nie mieszczenie się w określone ramy. Warto zmienić tutaj stosunek do przedmiotów. Dzięki temu można poznać lepiej siebie. Warto zatem przejrzeć swoje rzeczy i zostawić tylko te, które są dla nas niezbędne, ulubione i przydatne. To, że coś dostałeś w prezencie, czego bardzo nie lubisz, nie oznacza, że musisz to zatrzymać, bo tak wypada. Tak samo warto przejrzeć swoją szafę i zastanowić się nad ubraniami. Zgodnie z minimalizmem i slow fashion zostaw tylko te rzeczy, które lubisz i w których dobrze się czujesz. Te kupione przypadkiem, których nie założyłeś nigdy – oddaj. 
  2. Określenie tego, co najważniejsze – zastanów się, do czego tak naprawdę dążysz w życiu i co ma na Ciebie największy wpływ. Co sprawia, że jesteś szczęśliwy? Dzięki tym pytaniom jasno podkreślisz to, co powinno mieć dla Ciebie największe znaczenie w życiu i co pogłębi minimalistyczne podejście.
  3. Kieruj się uczuciami – jeśli coś Ci się nie podoba, powoduje w Tobie znużenie, poczucie winy i złość, to jest to najlepszy powód, żeby to wyrzucić. Zostawiaj jedynie te rzeczy, które uważasz za piękne i które wzbudzają w Tobie pozytywne uczucia. Warto zostawić też te rzeczy, których faktycznie się używa, a odrzucić te, które “być może się jeszcze do czegoś przydadzą”. 
  4. Ograniczenie kupowania – po pozbyciu się nadmiernej ilości rzeczy warto nie pozwolić na to, aby natłok przedmiotów powrócił. Trzeba zatem zmienić też podejście do zakupów: unikać pokusy, nie kupować pod wpływem impulsu lub podczas napadów złego nastroju. Zawsze staraj się analizować każdy zakup. 
  5. Im prościej, tym lepiej – minimalizm upraszcza życie, dając przestrzeń na to, co się naprawdę lubi i chce robić. Dzięki pozbyciu się zbędnych rzeczy możemy skupić się na tym, co istotne. Warto także zwrócić uwagę na to, że to nie my jesteśmy dla rzeczy, ale one dla nas. Jeśli zabierają nam czas, przeszkadzają, to nie powinny być priorytetowe. 

Podsumowanie

minimalizm, zasady minimalizmu, jak być minimalistą, korzyści minimalizmu, podejście minimalizmu, minimalizm jako sposób na życie, minimaliści, minimalizm a konsupcjonizm,
fot. pexels.com

Poznając powyższe zasady minimalizmu i wcielając je w życie można zauważyć, jak nagle w ciągu dnia powstało więcej czasu dla siebie, dla rodziny lub na zabawę z dzieckiem. Nie będąc niewolnikiem rzeczy możesz wykorzystać więcej szans i okazji. Minimalizm to lepsze wykorzystanie czasu i radość z życia. Zamiast skupiać się na materialnym aspekcie, dajemy sobie więcej czasu dla siebie i na rozwój duchowy, co zdecydowanie pomaga w realizowaniu marzeń.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here