slow fashion, zasady slow fashion, slow life, jak ubierać się według slow fashion, co to jest slow fashion, historia slow fashion,
fot. pexels.com

Od kilku lat zauważalny jest trend zmiany życia z fast na slow. Slow life, slow food… teraz czas na slow fashion. W Polsce coraz popularniejsze staje się świadome i mądre podejście do mody. Sprawdź, czym się kierować, aby postępować zgodnie z zasadami slow fashion.

Jak to się zaczęło?

Slow fashion dosłownie z angielskiego oznacza “powolna moda”. Zwrot ten pochodzi od Kate Fletcher, która użyła go w roku 2007, aby określić rodzaj odzieżowej produkcji oraz konsumpcji opartej na zasadach slow food. Jest to całkowite przeciwieństwo konsumpcjonizmu, szczególnie jeśli chodzi o porównanie celów i wartości. Slow fashion jest świadomym podejściem do mody, oznacza kupowanie mniejszej ilości ubrań w dobrej jakości. Kojarzyć się to może z minimalizmem, który również jest coraz popularniejszy. 

Podstawowe zasady slow fashion

Lepsza jakość w mniejszych ilościach

slow fashion, zasady slow fashion, slow life, jak ubierać się według slow fashion, co to jest slow fashion, historia slow fashion,
fot. pexels.com

W swojej garderobie warto mieć ubrania najwyższej jakości, wyprodukowane z naturalnych materiałów: bawełny, lnu i kaszmiru. Wyglądają zawsze dobrze i nie potrzebują praktycznie żadnych dodatków. Ubrania dobrej jakości mogą nam służyć przez wiele lat. Warto także zainteresować się lokalnymi inicjatywami odzieżowymi, które gwarantują także wysoką jakość i oryginalność. Ważnym elementem slow fashion jest także kupowanie świadomie, od producentów, których pracownicy nie są niesprawiedliwie traktowani, a sama produkcja przebiega ekologicznie.

Poznaj siebie

Zastanów się nad tym, jakie masz potrzeby i jaki styl życia prowadzisz. Naucz się dobierać ubrania do swojej sylwetki, aby dobrze wyglądać i dobrze się w nich czuć. Dzięki temu łatwiej jest zorganizować garderobę i oddać rzeczy, które do nas całkowicie nie pasują, albo w których tak naprawdę nie chodzimy, bo nie są w naszym stylu. Warto unikać także kompulsywnego robienia zakupów – szczególnie podczas wyprzedaży między sezonowych. Łatwo wtedy wrócić  do domu z całą torbą ubrań, które tak naprawdę nie są nam potrzebne.

W naszej szafie powinny znaleźć się ubrania, które na pewno założymy. Filozofia slow fashion zakłada, że warto inwestować w ponadczasowe zestawy i gotowe stylizacje. Każdy element garderoby powinien pasować także do reszty naszych ubrań.

Dbaj o swoje ubrania i dodatki

Jest to bardzo ważny punkt, jako że slow fashion zaleca odpowiednią dbałość o nasze rzeczy. Warto prać ubrania zgodnie z informacją podaną na metce i nie ryzykować, jeśli jest wyraźnie zaznaczone, że powinniśmy dany element garderoby prać jedynie ręcznie. Dobrze posłuży ubraniom także prasowanie, dzięki czemu przedłużysz ich trwałość. 

Rób mądre zakupy

slow fashion, zasady slow fashion, slow life, jak ubierać się według slow fashion, co to jest slow fashion, historia slow fashion,
fot. pexels.com

Kupując nowe ubrania warto podejść do tego mądrze. Dobrym pomysłem na kupowanie nowych elementów garderoby są lumpeksy. Można tam trafić na ciuchy wysokiej jakości od znanych projektantów lub marek za niewielkie pieniądze. Warto także sprawdzić odzież używaną w Internecie, np. grupy, na których ludzie wymieniają się swoimi ubraniami lub sprzedają zawartość swojej garderoby. 

Naprawiaj lub przerabiaj ubrania

Buty możesz zawsze zanieść do szewca i w ten sposób wspierać lokalny biznes, zamiast kupować od razu nowe. Często obuwie da się naprawić i może być funkcjonalne przez dłuższy czas. Zepsuty zamek możesz wymienić u krawcowej. Warto też poczytać różne blogi o przeróbkach krawieckich – nie potrzeba do tego wielkich umiejętności, a może przerobić stare ubranie w zupełnie nowy sposób. 

Zmiana nastawienia

Najważniejsze, to zmienić nastawienie do samych zakupów. Nie powinniśmy wybierać się na nie często, ponieważ powoduje to uzależnienie. Często wtedy w przypadku złego humoru lub gorszego dnia w pracy udajemy się na zakup czegoś małego, nowych butów lub torebki dla poprawy nastroju. Zdecydowanie trzeba powiedzieć sobie wtedy stop. 

Podsumowanie

Slow fashion to trend, który powinien zagościć w każdej garderobie. Warto wyzbyć się konsumpcjonizmu i zacząć żyć zgodnie z naturą oraz zasadami slow. Dzięki temu poprawimy nasze samopoczucie, stan naszych finansów a także pośrednio przyczynimy się do walki z dużymi korporacjami i wykorzystywaniem pracowników.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here