slow food, zasady slow food, organizacja slow food, jak jeść slow food, przygotowanie posiłków slow food, historia slow food,
fot. pexels.com

Nastały czasy, gdy żyjemy w ciągłym biegu. Nie mamy czasu zjeść porządnego posiłku i często stołujemy się w barach szybkiej obsługi. Zjadając duże ilości niezdrowych posiłków możemy doprowadzić do problemów zdrowotnych. Nadszedł czas na zmiany – warto zainteresować się ruchem slow food, który uświadamia nam, jak ważne jest celebrowanie posiłków oraz ich zdrowy skład.

Początki slow food

Historia tego ruchu zaczyna się w roku 1989, kiedy Carlo Petrini – krytyk kulinarny pochodzący z Rzymu – zaczął protestować przeciwko świeżo otwartej restauracji McDonald’s. Rozpoczęło to działalność organizacji Slow Food, której podstawowym założeniem jest przekonanie ludzi, jak ważne jest świadome wybieranie swoich posiłków. Ideologia tego ruchu opiera się głównie na uważnym, wolnym jedzeniu i pielęgnowaniu naszych doświadczeń. Nie chodzi tylko o pożywienie, ale o cały styl życia, w duchu slow life. Oczywiście, zwolennicy Slow Food krytykują jedzenie fast foodów, jednakże nie chodzi głównie o same niezdrowe posiłki tego typu. Jedzenie w barach szybkiej obsługi jest synonimem życia w pędzie, stresu oraz powierzchownych relacji. Organizacja Slow Food ponadto ma za zadanie wspieranie regionalnych producentów żywności.

Główne zasady slow food

slow food, zasady slow food, organizacja slow food, jak jeść slow food, przygotowanie posiłków slow food,
fot. pexels.com

Zwolnienie tempa życia, skupienie się na chwili obecnej i radość z życia – to głównie zakłada filozofia slow food. Jedzenie jest jej rdzeniem, jako że stanowi podstawę życia.

Slow Food zakłada przede wszystkim:

  • promocję i ochronę tradycyjnych receptur i sposobów przygotowania produktów,
  • życie zgodne z prawami natury,
  • różnorodność smaków,
  • zwiększenie świadomości na temat ekologicznej produkcji żywności,
  • przeciwstawianie się produktom GMO,
  • promowanie tradycyjnych metod produkcji żywności – slow food nie dopuszcza obróbki takiej jak smażenie, czy miksowanie, rezygnuje się też wtedy ze sztucznych barwników i konserwantów. Dopuszczalne jest wędzenie, marynowanie, dojrzewanie oraz wyciskanie.

Każdy posiłek powinieneś celebrować – nie jedzmy przed komputerem lub telewizorem i skupiajmy się na każdym kęsie. Jedząc wolno zdecydowanie zmniejszymy ryzyko przejedzenia się. Ważne jest wsłuchiwanie się w swój organizm.

Wybierajmy także świeże produkty, surowe warzywa i owoce. Mrożonki oraz żywność z puszek powinna stanowić marginalny procent codziennego odżywiania się. Warto też zachować dużą różnorodność w diecie i szukać ciekawych przepisów slow food. Polskimi produktami slow food, które możemy spotkać na naszych półkach sklepowych są oscypek, sery kozie, polędwica w ziołach, kiełbasa lisiecka, miody i konfitury. Najlepszej jakości produkty można kupić na przykład w delikatesach. Najlepiej szukać na opakowaniach charakterystycznego niebieskiego znaczka.

Zalety slow food

Wytwarzanie pożywienia według zasad slow food ma niebywale dużo zalet. Są to przede wszystkim znakomity aromat oraz smak potraw. Jedzenie takie rzadziej powoduje uczulenia lub zatrucia pokarmowe, w przeciwieństwie do produktów przetworzonych, na jakie możemy trafić w sklepie. Odżywianie się w ten sposób poprawia samopoczucie i kondycję organizmu. Powolne spożywanie posiłków oraz ograniczenie konserwantów sprzyjają zdrowiu fizycznemu oraz psychicznemu. Taki tryb życia zdecydowanie służy ludziom bardziej niż ciągły pęd i przetworzona żywność. 

slow food, zasady slow food, organizacja slow food, jak jeść slow food, przygotowanie posiłków slow food, produkty slow food,
fot. pexels.com

Aby stosować zasady slow food w domu wystarczy kilka poniższych wskazówek. Zyskamy pyszne posiłki i lepsze samopoczucie, niewielkim nakładem pracy.

  • wybieraj gotowanie na parze, 
  • piecz naczyniu żaroodpornym,
  • używaj tradycyjnych naczyń, np. żeliwne patelnie,
  • spróbuj hodować własną żywność – ogórki, domowe nalewki i inne produkty to niesamowita alternatywa dla produktów sklepowych i zdecydowanie zdrowsza,
  • piecz samodzielnie chleb – jest to proste i daje dużą satysfakcję.

Czy warto wprowadzić w swoje życie zasady slow food?

Zdecydowanie! Zyskujemy zdecydowanie lepszy komfort życia i zdrowie. Nie musimy dogłębnie analizować tajników slow food – wystarczy poszukać przepisów w Internecie, wspomóc działalność organizacji i przyswoić sobie kilka podstawowych zasad. Dzięki temu będziesz żyć bardziej świadomie i zbudujesz zdrowsze relacje z naturą oraz z innymi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here