Trochę zieleni w zaciszu własnej kuchni to zawsze wspaniała okazja do wdychania świeżych zapachów ziół i roślin. A gdyby tak zacząć je hodować samemu? Nawet mieszkając w bloku nie musimy się ograniczać co do własnego, małego ogródka. Nieważne, że będzie w środku. Zastanawiasz się jak to zrobić? Czytaj dalej!
Krok pierwszy – miejsce i doniczki
Najważniejszy jest oczywiście wybór miejsca na nasz domowy ogródek. Świetnie sprawdza się oczywiście balkon, jako że jest nasłoneczniony i zapewnia roślinom świeże powietrze, ale dobrym wyborem będzie też parapet, szczególnie w kuchni, pod ręką. Warto wiedzieć, że im więcej światła, tym oczywiście lepiej dla naszych roślin. Warto unikać więc miejsc, które są mocno zacienione, lub nie dociera do nich dużo światła. Należy też nie stawiać roślin w miejscu, w których mocno wieje.
Wybierając doniczkę dobrze jest wybrać różne rozmiary i należy pamiętać, że doniczka to ten plastikowy wkład z dziurami na dole. Jeśli chodzi o osłonki, to warto znaleźć takie, które nam się podobają i będą pasować do reszty mieszkania. Obecnie wybór jest ogromny i można przebierać wśród różnych kolorów oraz wzorów. Poza doniczkami, można również zainwestować w skrzynkę drewnianą, którą będziemy mogli przypiąć na przykład do balustrady. Ciekawie będą wyglądać także, zamiast kupowania nowych doniczek, pomalowane w różne kolory puszki. I jaka oszczędność!
Krok drugi – jakie zioła wybrać?
Jeśli mamy już przygotowaną bazę, czyli doniczki oraz skrzynkę, to warto się zastanowić nad tym, jakie zioła chcemy zasadzić. Istotne będzie tutaj oczywiście z jakich ziół korzystamy najczęściej w kuchni podczas gotowania – te należy wybrać oczywiście jako pierwsze. Te, po które się nigdy nie sięga też są warte zastanowienia. Może właśnie dużo nas omijało jeśli chodzi o smak przypraw? Nie ma jednak potrzeby siania wszystkiego naraz.
Najpopularniejszymi ziołami, które można zasadzić, są:
- bazylia: posiada właściwości antyoksydacyjne i zawiera w sobie dużo witamin, m.in. A, K i C oraz magnez, żelazo, potas i wapń. Dobrze jest ją sadzić wczesną wiosną.
- szczypior: zdecydowanie ulubiony dodatek wielu osób do śniadania. Pobudza apetyt i posiada witaminy C, A, K, B2 i E. Można go wyhodować z każdej cebuli, jednak najlepiej nadają się do tego dymki.
- kolendra: doskonale pasuje jako dodatek do ryb lub zup. Pozytywnie wpływa na wątrobę. Najlepiej zasiać ją latem.
- lawenda: pięknie wygląda i równie dobrze smakuje, szczególnie jako dodatek do pieczeni lub herbaty. Roślina ta lubi ciepło i wilgoć, więc najlepiej sadzić ją latem.
- oregano: doskonale pasuje do niemalże wszystkich potraw. Posiada dużo witamin i stanowi źródło błonnika. Lubi wilgoć oraz bardzo dobrze nasłonecznione miejsca.
- majeranek: doskonały do pieczeni, zup oraz ziemniaków. Szybko pomaga w problemach z żołądkiem.
- mięta: jedna z najpopularniejszych roślin w kuchni. Doskonała do herbatek, napokój oraz soków. Pomaga także w nudnościach. Warto ją uprawiać w miejscu, gdzie pada półcień i często ją podlewać.
- rozmaryn: wyśmienita przyprawa do pieczonych ziemniaków i nieodłączny towarzysz kuchni hiszpańskiej oraz meksykańskiej. Należy go oszczędnie podlewać.
Warto także, jeżeli lubimy, dodać do ogródka tymianek, melisę, estragon, lubczyk, stewię, dziurawiec lub cząber.
Krok trzeci – zakup ziół i ziemi
Zioła można kupić w formie nasion, gotowych roślin lub szczepków. Opcją, która niestety nie utrzyma się na długo, jest kupno roślin w supermarkecie, jednak szybko one umierają. Można tego uniknąć, jeśli po przyniesieniu jej do domu szybko ją przesadzimy i zmienimy ziemię. Najlepszą metodą jest wyhodowanie roślin z nasion. Można je dostać sklepach ogrodniczych, marketach lub sklepach budowlanych. Na szczęście na każdym opakowaniu znajduje się dokładna instrukcja postępowania z daną rośliną, więc warto się z nią dokładnie zapoznać.
Ziemia to niezwykle ważny aspekt dla każdej rośliny i należy naprawdę porządnie zastanowić się nad wyborem odpowiedniej. Najlepsza ziemia do ogródka domowego z ziołami to zwykła ziemia ogrodowa. Powinna mieć jednak dużą przepuszczalność i odczyn zasadowy lub obojętny. Na spód donicy warto także wysypać drenaż, który pomoże roślinom dobrze rosnąć i zabezpieczy je przed gniciem korzeni.
Krok piąty – zasianie i pielęgnacja
Kiedy mamy już wszystko przygotowane i wybrane rośliny oraz zakupioną ziemię, możemy zasiać zioła. Najlepiej rozpisać sobie, w której doniczce jakie się znajduje, żeby nie pojawiły się wątpliwości.
Zioła najlepiej podlewać wieczorem i trzeba to robić regularnie. Ważne jest, żeby nie doprowadzić do kwitnięcia – jeśli tak się stanie, należy obciąć kwiat. Tylko dzięki temu jest możliwy ciągły dostęp do ziół.
Powodzenia!