ekologia, jak być eko, jak dbać o środowisko, zasady eko, oszczędność wody, oszczędność prądu, oszczędzanie środowiska,
fot. pexels.com

Jeśli w Twojej głowie pojawiają się myśli dotyczące ekologii oraz dbania o środowisko, to bardzo dobry pierwszy krok w stronę świadomego życia. Chęć zmiany, aby stać się bardziej eko to bardzo dobry sposób na to, aby pokazywać zaangażowanie i zachęcać do tego też innych ze swojego otoczenia. Chodzi przede wszystkim o to, aby coraz więcej osób świadomie podchodziło to dbania o środowisko oraz o nasz świat. Warto poznać sposoby na to, aby wieść bardziej ekologiczne życie.

Ekologia to sposób na życie – stosując kilka podstawowych zasad zwiększasz swoją świadomość jako konsumenta i dbasz o otoczenie. Ważne jest przede wszystkim odmawianie używania plastikowych opakowań oraz produktów. Plastik jest zdecydowanie nieprzyjaznym dla środowiska materiałem. Ważne jest, żeby nie brać woreczków foliowych w sklepie i nosić swoją torbę na zakupy. Kolejną rzeczą jest minimalizowanie swojego wpływu na środowisko – nie kupuj rzeczy, których nie potrzebujesz. Utylizuj także opakowania zgodnie z zasadami składowania odpadów.

Są to podstawowe zasady, jednak warto wymienić też inne, które możemy stosować na co dzień w swoim domu.

Ekologia w kuchni

ekologia, jak być eko, jak dbać o środowisko, zasady eko, oszczędność wody, oszczędność prądu, oszczędzanie środowiska,
fot. pexels.com

Aby być bardziej eko w swojej własnej kuchni wystarczy trzymać się kilku reguł i być bardzo uważnym. Przykładowo dobrze jest ustawić kran na wodę zimną – jeśli potrzeba ciepłej, to ten początkowy strumień można przelać do konewki i zimną wodą podlewać swoje rośliny. 

Lodówkę powinno się uzupełniać na bieżąco, aby nie marnować jedzenia. Rocznie ogromna ilość żywności się marnuje, bo ludzie kupują jej zdecydowanie za dużo. Nie rób zapasów z rzeczy, których nie zdążysz zjeść. Ewentualnie miej na uwadze to, że często z resztek można zrobić naprawdę wiele rzeczy i ciekawych dań. Zapiekanka ze wszystkiego co nam zostało to często niesamowicie smaczny posiłek.

Kolejną ważną kwestią jest używanie ściereczek kuchennych, zamiast jednorazowych ręczników. Dzięki temu produkujemy mniej śmieci, a ściereczki kuchenne starczają na dłużej. Można je bez problemu prać. Takie ścierki można zrobić także samemu, z na przykład starej koszulki. 

Ekologia w łazience

Przede wszystkim najbardziej ekologiczne jest oczywiście używanie prysznica zamiast długiej kąpieli – oszczędzamy dzięki temu wodę. Dobrym sposobem na oszczędność w tym zakresie jest także mycie zębów bez włączonego strumienia wody. 

Warto także zainteresować się domowym wyrabianiem kosmetyków. Można zainteresować się ruchem slow cosmetics, który mówi o tym, jak ograniczyć używanie produktów kosmetycznych i w jaki sposób dbać dzięki temu o środowisko. 

Ciekawym rozwiązaniem jest także stosowanie szklanych opakowań na kosmetyki. Dzięki temu możemy je wykorzystywać wielokrotnie i nie napełniamy kosza zbędnymi śmieciami. 

Ekologia na zakupach

ekologia, jak być eko, jak dbać o środowisko, zasady eko, oszczędność wody, oszczędność prądu, oszczędzanie środowiska,
fot. pexels.com

Aby być bardziej ekologicznym w kwestii zakupów, wystarczy przede wszystkim używanie torby na zakupy wielokrotnego użytku. Dzięki temu nie zabieramy ze sobą do domu kolejnych jednorazówek. Warto także zainteresować się rzeczami używanymi, szczególnie w przypadku ubrań lub zabawek. Często można trafić na przedmioty w naprawdę dobrym stanie i dobrej jakości i nadać im drugie życie. 

Na zakupach przydaje się także dokładna lista zakupów, której należy się trzymać. Dzięki temu nie kupimy więcej, niż potrzebujemy – w innym wypadku możemy wyrzucać resztki lub marnować jedzenie, które tak naprawdę nie było nam potrzebne. 

Warto także, jeśli nie chcemy kupować rzeczy z drugiej ręki, aby inwestować w lepsze jakościowo rzeczy, aby starczyły na dłużej. Często wystarczą 3 koszulki z bardzo dobrego materiału, który wygląda świetnie nawet kilka lat, niż 10 bluzek, które po 5 praniach stają się rozciągnięte i nadają się jedynie do wyrzucenia.

Inne eko-pomysły

Zdecydowanie dużą oszczędność dla środowiska stanowi oszczędzanie energii poprzez kupowanie żarówek LED i gaszenie zbędnego światła. Zamiast jazdy samochodem wybierajmy rower lub spacer. Niezmiernie ważna jest segregacja odpadów oraz recykling. Warto także inwestować w energooszczędny sprzęt. 

Co istotne i czego tak naprawdę nie powinno się przypominać, bo jest oczywiste: nie zaśmiecajmy przestrzeni publicznej, zakręcajmy wodę w toalecie, sprzątajmy po psach. Dzięki temu będziemy bardziej eko i zadbamy odpowiednio o środowisko.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here