Życie z naturą ostatnio jest bardzo modne. Pojawiają się pojęcia typu slow life, slow food, slow travel. Warto także przyjrzeć się trendowi o nazwie slow cosmetics. Świadome życie i wybory dotyczące używanych przez nas kosmetyków mają niebagatelne znaczenie w przypadku dbania o nasze zdrowie oraz nieskazitelny wygląd naszej skóry.
Slow cosmetics, czyli co?
Slow cosmetics to idea, która zakłada używanie kosmetyków bez sztucznych dodatków i z samych naturalnych składników. Powinniśmy zrezygnować z kupowania produktów, zawierających dodatkową chemię, która może powodować uczulenia skóry i jej przesuszenie. Nie wszystkie marki kosmetyków, które możemy spotkać w drogeriach są dla nas odpowiednie. Warto postawić na naturę i właśnie takie kosmetyki wybierać – zgodne z otaczającym nas światem. Nasza skóra z pewnością nam podziękuje.
Ważne jest także właściwe odżywianie. Skóra jest pielęgnowana nie tylko od zewnątrz, ale także od wewnątrz. Warto stawiać na zdrową, nieprzetworzoną żywność. Uczy nas tego przede wszystkim idea slow food. Jedzenie powinno być celebrowane i przyjmowane odpowiednio, aby cieszyć się każdym kęsem. Ponadto ważne jest, aby wybierać naturalne produkty, z wiadomego pochodzenia źródeł oraz lokalne. Powinniśmy zrezygnować z fast foodów i mrożonej, przetworzonej żywności. Te produkty mają zły wpływ nie tylko na nasze zdrowie, ale także na wygląd naszej skóry.
Harmonia i jakość

Harmonia to hasło, które jest niezwykle ważne w slow cosmetics. Powinniśmy utrzymywać naturalną równowagę każdego dnia – chodzi głównie o aktywny tryb życia, kontakt z naturą oraz stosowanie odpowiednich kosmetyków, z naturalnego pochodzenia ekstraktów z roślin i owoców. Zapewnia to najlepszą ochronę naszej skóry.
Warto postawić nie tylko na naturalne kosmetyki, ale także na wykonywanie prostych, domowych zabiegów kosmetycznych. Przynajmniej raz w tygodniu powinniśmy zapewnić sobie chwilę dla siebie, domowe spa. Długa kąpiel, peeling, intensywne nawilżenie – nastroi nas to pozytywnie na cały tydzień i sprawi, że będziemy niesamowicie zrelaksowani. A skóra, za pomocą naturalnych zabiegów będzie piękna i zdrowa. Z pomocą przychodzą przepisy na naturalne kosmetyki, które możemy wykonać samodzielnie w domu. Nie jest to trudne i nie wymaga specjalistycznego sprzętu. Wystarczy kilka podstawowych składników i odpowiednie ich połączenie. Często rzeczy, z których możemy zrobić kosmetyki, znajdują się u nas w kuchni. Niezwykłe efekty daje na przykład peeling z kawy lub różnego rodzaju olejki.
Jak rozpoznać naturalne kosmetyki?
Kosmetyki pozbawione konserwantów, sztucznych barwników oraz szkodliwych substancji to najlepszy wybór dla skóry. Warto ograniczać używanie produktów kosmetycznych do minimum, jako że mogą stanowić zbytnie obciążenie dla skóry, co też może prowadzić do problemów z cerą.

Kiedy jesteśmy w drogerii warto kierować się poniższymi wskazówkami, aby wybrać odpowiednie, naturalne kosmetyki:
- zawsze trzeba przejrzeć i przeanalizować listę składników – wymaga to jednak minimum wiedzy o kosmetykach, konserwantach i komponentach chemicznych. Warto zwrócić w składzie uwagę przede wszystkim na zawartość SLS i SLES, parabeny, alkohol lanolinowy, formaldehyd i syntetyczne substancje zapachowe. Ne są dobre dla naszej skóry i trzeba ich unikać.
- wybierając kosmetyk, sięgajmy po te, które posiadają certyfikaty ekologiczne lub organiczne. Spełniają one cały szereg wymogów, które sprawiają, że są one całkowicie zdrowe dla skóry.
- zaczerpnij wiedzy z Internetu – istnieje wiele blogów, które dodają wpisy o różnorakich kosmetykach oraz opinie o nich. Sprawdzając konkretny kosmetyk z reguły można trafić na blogowy artykuł o jego wadach i zaletach oraz składzie.
- im mniej składników w produkcie tym lepiej.
Działanie kosmetyków naturalnych jest delikatne i bezpieczne dla skóry lub włosów. Wiele z nich nie było testowanych na zwierzętach i jest przyjaznych środowisku. Ponadto są zawarte w opakowaniach, które można poddawać recyklingowi, co przyczynia się do ekologicznego podejścia do życia. Warto zatem zainteresować się trendem slow cosmetics i zacząć uważniej i lepiej żyć.