jak znaleźć pasję, pasja w życiu, hobby, zainteresowania, nie mam pasji, pasja w życiu, czy pasja jest ważna
fot. pexels.com

Posiadając pasję jesteśmy w stanie codziennie rano zrywać się z łóżka i zacząć jak najszybciej dzień, byleby zacząć robić to, co uwielbiamy. Pasja to sposób na życie, coś, co sprawia, że widzimy w nim sens i jesteśmy pełni energii. Satysfakcja i świadomość, że robisz coś, co lubisz daje uczucia spełnienia oraz szczęścia. Niestety – nie każdy wie, co jest jego pasją, ani nawet co dokładnie lubi. Warto zatem zastanowić się, jak znaleźć pasję?

Jeśli masz problem w znalezieniu swojego hobby lub obszaru, który sprawi, że będziesz czuł się spełniony, nie martw się – jest na to sposób. Nieważne, czego dokładnie szukasz – czy nowego zajęcia, pracy lub ścieżki kariery. Warto rozważyć poniższe pytania i szczerze na nie odpowiedzieć.

Co lubisz robić?

Jest to właściwie najważniejsze pytanie, nad jakim warto by było się zastanowić. Jest to bardzo prosta kwestia jedynie pozornie i nie zawsze jest oczywista. Patrząc na swoje życie i to, na czym lubiłeś spędzać czas lub co Ci sprawiało radość możesz dostrzec kilka rzeczy, które w jakiś sposób mogłyby zasługiwać na miano pasji. Jednak musisz pamiętać – pasja powinna odkrywać najgłębsze Twoje pragnienia. Warto zadać sobie dodatkowe pytania, jeżeli masz trudności z odpowiedzią:

  • Co robisz przez większość czasu? 
  • Gdybyś miał robić jedną, jedyną rzecz do końca życia, to co to by było? 
  • Co przyciąga Twoją uwagę? 
  • Co naprawdę chcesz robić, pomijając kwestie zarobkowe?

Jeśli uda Ci się znaleźć w ten sposób coś, co lubisz robić – najprostszym rozwiązaniem, niczym prosto z jednego ze znanych polskich filmów będzie po prostu zacząć to robić. Nie wymagaj od siebie od razu perfekcyjności w danej czynności – niech Cię cieszy sam jej fakt.

O czym marzysz?

jak znaleźć pasję, pasja w życiu, hobby, zainteresowania, nie mam pasji, pasja w życiu, czy pasja jest ważna
fot. pixabay.com

Lubienie czegoś, a marzenia to dwie zupełnie różne rzeczy. Ilekroć myślisz o czymś, o czym marzysz czujesz się szczęśliwszy. Posiadanie marzeń jest niezwykle istotne – stanowią cel, do którego możesz dążyć. Nie zawsze jest to lekka i przyjemna droga, jednak na pewno warto.

Jakie masz wady i zalety?

Charakter to niezwykle ważna kwestia w znalezieniu swojej pasji. Przecież jeśli męczy Cię siedzenie w jednym miejscu i jesteś bardzo energiczny, to nie zaczniesz się pasjonować programowaniem. Przyjrzyj się zatem sobie dokładnie i swoim wrodzonym umiejętnościom oraz słabościom

Co pasjonowało Cię w dzieciństwie?

Pomyśl dokładnie nad czym spędzałeś czas będąc dzieckiem. Z pewnością nie robiłeś wtedy rzeczy, których nie chciałeś, szczególnie w czasie wolnym lub podczas wakacji. Codzienne, dorosłe życie nakłada na nas dużo obowiązków i ograniczeń, których nie miało się, jak było się młodszym. Zastanów się zatem, co lubiłeś robić wtedy i o czym marzyłeś

Jakich ludzi podziwiasz?

Niemalże każdy z nas ma jakieś swoje autorytety – często trudno bez nich żyć. Warto także przyjrzeć się temu, czy mamy swój wzór do naśladowania, kogoś, kto stanowi dla nas pewnego rodzaju inspirację oraz motywację do zmian. Pomyśl nad tym, czy nie warto skorzystać z doświadczenia tych osób.

Co byś robił, gdybyś nie musiał zarabiać pieniędzy?

Spędzamy większość czasu w pracy, często niestety robiąc rzeczy, których nawet nie lubimy. Warto zatem wyobrazić sobie, że nie musimy pracować i martwić się finansami. Co wtedy wypełniłoby Twoje dni? Co byś zaczął robić, a z czego byś zrezygnował? Chodzi oczywiście o myślenie długoterminowe, a nie wieczne wakacje.

Co jest dla Ciebie najważniejsze?

jak znaleźć pasję, pasja w życiu, hobby, zainteresowania, nie mam pasji, pasja w życiu, czy pasja jest ważna, co może być pasją,
fot. pixabay.com

Każdy z nas wybiera wartości, którymi kieruje się na co dzień. Ważne jest wiedzieć, co w życiu ceni się najbardziej, jakie ma się zasady moralne i wartości. Dzięki temu łatwiej jest podejmować wszelkie decyzje. Warto także zapytać o to, jak chcesz być postrzegany? Pomyśl nad kilkoma kluczowymi wartościami i patrząc na nie zastanów się, co może być wówczas Twoją pasją.

Znalezienie swojej pasji to nie lada wyzwanie. Osoby, które od dzieciństwa wiedzą, co chciałyby robić i kim się stać, mają zdecydowanie łatwiejsze zadanie w dążeniu do swojego celu. Jednak nie jest to oczywiście reguła – każdy może znaleźć swoją pasję, w każdym wieku lub momencie życia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here