mindfullness, czym jest mindfulness, korzyści mindfulness, zalety mindfulness, jak żyć świadomie, zwiększona uważność, jak być uważnym,
fot. pexels.com

Mindfulness to od jakiegoś czasu bardzo modne słowo. Pochodzi ono z języka angielskiego i oznacza “uważność” lub “uważna obecność”. Jest to szczególny sposób kierowania uwagi na nas samych, innych i świat w danej nam w chwili obecnej. Umiejętność tę możemy rozwijać za pomocą różnych technik. Przede wszystkim jest to medytacja lub joga. Jakie korzyści płyną z mindfulness?

Bycie bardziej świadomym swoich emocji oraz myśli sprawia, że zaczynamy sobie z nimi coraz lepiej radzić. Dzięki temu poznajemy coraz lepiej swoje nawyki, wzorce myślenia, działania. Zaczynamy też rozumieć, dlaczego robimy niektóre rzeczy i skąd biorą się nasze odczuwania w niektórych tematów. Praktykowanie mindfulness zdecydowanie zmniejsza stres i pomaga sobie radzić z potencjalnymi stresowymi sytuacjami, które być może czekają nas w przyszłości. W ten sposób możemy także poprawić relacje oraz komunikację z innymi.

Trening redukcji stresu

Najbardziej znanym programem mindfulness jest trening redukcji stresu, który został stworzony przez profesora Jona Kabata Zinna, w Klinice Stresu w USA. Jest on całkowicie oparty na uważności. Łączy w sobie techniki medytacyjne oraz delikatne formy ruchowe. Dzięki temu możemy zwiększyć świadomość swojego ciała oraz zmniejszyć stres. Również wpływamy na nasze nawyki, wzorce reakcji i uczymy się utrzymywać uwagę na tym, co dzieje się właśnie w tym momencie.

mindfullness, czym jest mindfulness, korzyści mindfulness, zalety mindfulness, jak żyć świadomie, zwiększona uważność, jak być uważnym,
fot. pexels.com

Trening ten trwa 8 tygodni, w trakcie których łączymy teorię z praktyką. Są to warsztaty które odbywają się raz na tydzień. Program ten był wielokrotnie badany i analizowany i potwierdzona została jego wysoka skuteczność. Jeżeli chcesz zredukować stres i poprawić swój stan zdrowia, to ten program jest stworzony właśnie dla Ciebie.

Korzyści mindfulness – umysł

Dzięki treningowi uważności możemy zdecydowanie zredukować stres i zmniejszyć jego negatywne skutki. Zarówno te fizyczne, jak i psychiczne. Pogłębiając mindfulness zdecydowanie łatwiej przechodzimy z poziomu napięcia na poziom relaksacji. Ma to pozytywny wpływ na poziom hormonu stresu.

Kolejną zaletą jest lepsza koncentracja oraz poprawa pamięci. Łatwiej jest skupić uwagę na ważnych rzeczach i na tym, co dzieje się dookoła nas. Zaczynamy umiejętnie filtrować informacje i eliminować bodźce które są nam niepotrzebne. 

Zwiększa się także empatia. Podczas treningu uważności można zaobserwować zmiany w obszarach mózgu, które biorą czynny udział w procesie uczenia się i zapamiętywania, a także właśnie te związane z emocjami i empatią. Dzięki temu możemy lepiej rozumieć innych ludzi, a także samych siebie.

mindfullness, czym jest mindfulness, korzyści mindfulness, zalety mindfulness, jak żyć świadomie, zwiększona uważność, jak być uważnym,
fot. pexels.com

Zaczynamy także lepiej komunikować się w pracy oraz z rodziną i znajomymi. Możemy uważniej i bardziej empatycznie i słuchać ich potrzeb oraz tego, co nam chcą przekazać. Ponadto mamy oczywiście także lepszy kontakt z własnymi emocjami, dzięki temu doskonale wiemy, jak postąpić w danej sytuacji.

Wspaniałą korzyścią, jaka płynie z mindfulness jest zwiększenie kreatywności. Zaczynamy szukać nowych rozwiązań oraz uczymy się myśleć nieszablonowo. Jest to niezwykle przydatne nie tylko w codziennych sytuacjach, ale również w pracy – szczególnie takiej, w której trzeba tworzyć nowe rzeczy, jak np. marketing.

Mindfulness to także wspaniały i skuteczny środek, który zapobiega depresji i wypaleniu zawodowemu. Dzięki temu w momencie, kiedy pojawiają się w nas w stany depresyjne lub myśli, które mogą do niego doprowadzić, jesteśmy w stanie je wyłapać. Wówczas korzystając z różnych technik możemy sobie z nimi łatwiej poradzić.

Korzyści mindfulness i – ciało

Podczas treningów zwiększa się odporność organizmu. Układ immunologiczny zdecydowanie łatwiej radzi sobie w walce z chorobami infekcjami. Zmniejsza się także czas rekonwalescencji po różnych chorobach. Pozytywnie wpływa też to na serce oraz układ krwionośny. Obniża się ciśnienie krwi, które sprawia że mniejsze staje się ryzyko zachorowania na nadciśnienie lub choroby krążenia.

Łatwiej zasypiać oraz ma się mniejsze problemy z bezsennością. Wszystko to dzięki wyuczonemu dystansowaniu się do naszych myśli oraz zmniejszeniu poziomu stresu. Mindfulness fantastycznie redukuje również chroniczny ból, który jest wywołany przez stres.

Zwiększa się ponadto nasza uważność na ciało i jego potrzeby. Mamy więcej energii na ćwiczenia fizyczne i dzięki temu zmniejsza się ryzyko otyłości, lub dolegliwości psychosomatycznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here