zakupy przez internet, zakupy spożywcze online, zakupy spożywcze przez internet, na co zwrócić uwagę kupując przez internet, zakupy spożywcze w sklepie internetowym
fot. pexels.com

W czasach pandemii koronawirusa zakupy przez Internet stały się czymś na porządku dziennym. Większość z nas kupuje w ten sposób produkty, stawiając na bezpieczeństwo swoje oraz innych. Wybranie się do supermarketu jest nie tylko w tym momencie ryzykowne, ale także nieco męczące. Decydując się na kupowanie żywność w sklepach online, warto jednak zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. 

Koszt dostawy

Pierwszą istotną kwestią, którą należy sprawdzić, robiąc zakupy w Internecie, jest koszt dostawy. Bardzo często kupując na przykład ubrania, czy różne inne przedmioty, możemy spotkać się z darmową dostawą. Raczej rzadko dzieje się to w przypadku zakupów spożywczych. Najczęściej należy dodać jeszcze około 10 zł na samą dostawę. Wiele sklepów decyduje się na przykład na pewien próg, przy którym dostawa jest już darmowa, jednak jest to często ponad 100 zł. Warto zwrócić na to uwagę, aby potem nie zdziwić się, że rachunek wyszedł większy, niż się spodziewaliśmy.

Świeżość produktów

Nie chodzi oczywiście o jakieś wątpliwości, co do samej jakości produktów. Jednak warto mieć na uwadze to, że nie jesteśmy w stanie dokładnie sprawdzić, czy na przykład nie mamy w ręce poobijanego jabłka, czy twardego jak kamień chleba. W sklepie stacjonarnym takie produkty możemy ominąć i wybrać takie, które nam odpowiadają. W przypadku zakupów online takiej opcji nie mamy. Każdy z nas ma inne preferencje co do miękkości, czy świeżości danych produktów – pracownik kompletujący nasze zamówienie na pewno nie będzie miał tego na uwadze. Pojawia się wówczas ryzyko, że nie do końca dostaniemy to, na co liczyliśmy.

Mrożonki

Kolejną ważną kwestią, na jaką warto zwrócić uwagę, jest fakt kupowania produktów mrożonych oraz chłodzonych. W części sklepów dostarczane są jedynie produkty suche, czyli takie, które nie wymagają transportu w odpowiednio przystosowanym do tego pojeździe. Jeżeli chcemy kupić nabiał lub mrożonki, warto mieć pewność, że sklep jest do tego odpowiednio przygotowany, czyli czy między innymi wykorzystuje chłodnie lub torebki termiczne. 

Zamienniki

zakupy przez internet, zakupy spożywcze online, zakupy spożywcze przez internet, na co zwrócić uwagę kupując przez internet, zakupy spożywcze w sklepie internetowym
fot. pexels.com

Jest to niezwykle istotna kwestia. Zamawiając produkty nie zawsze mamy pewność, że dostaniemy to, co chcemy. Wybierając się do sklepu możemy przejrzeć wszystkie smaki produktów lub ich marki. To my wówczas decydujemy, czy chcemy kupić jogurt z 2% tłuszczu, czy taki 0%. Jednak niektóre sklepy internetowe oferują możliwość dostarczenia zamienników, jeżeli danego, konkretnego produktu nie ma w magazynie. Niektóre sklepy jedynie zaznaczają, że w przypadku nieposiadania artykułu na składzie, wyślą nam zupełnie inny, wybrany przez pracownika. Dobrze jest uważnie się przyjrzeć wszystkim obowiązującym zasadom w sklepie i oczywiście zapoznać się z regulaminem. Większość osób niestety tego nie robi, a potem są zdziwieni, że zamawiając konkretną wodę, otrzymali jej zamiennik, którego nawet nie lubią. Warto mieć też na uwadze to, że nie wszystkie sklepy aktualizują swoje produkty i ich dostępność na stronach. 

Termin dostawy

Zamawiając produkty spożywcze w sklepie internetowym ważna jest także sama możliwość wybrania terminu dostawy. Istnieją takie supermarkety, które pozwolą nam wybrać konkretną godzinę oraz datę dostarczenia naszych zakupów. Często trzeba wówczas poczekać nawet 2 dni, więc warto zamawiać jedzenie z wyprzedzeniem. Warto zatem wcześniej zapoznać się z dostępnością terminów, aby nie zostać bez produktów spożywczych przez kilka dni. Niektóre firmy aktualnie oferują także dostarczenie żywności tego samego dnia, na przykład w ciągu godziny. Jest to bardzo wygodna opcja dla każdego, kto potrzebuje zakupów od razu. Jednak warto wtedy zwrócić uwagę na to, że koszt dostawy może wzrosnąć lub zmienić się w zależności od obłożenia.

zakupy przez internet, zakupy spożywcze online, zakupy spożywcze przez internet, na co zwrócić uwagę kupując przez internet, zakupy spożywcze w sklepie internetowym
fot. pexels.com

Zwracając uwagę na powyższe kwestie uda nam się z sukcesem korzystać z kupowania produktów spożywczych przez Internet. W przypadku wątpliwości, co do jakości np. owoców lub warzyw, warto kupować te, które są paczkowane. Wówczas nie dostaniemy pojedynczych, potłuczonych jabłek wybranych przez kompletującego zamówienie. Jeśli obawiamy się takich sytuacji, to lepiej tego typu produktu kupować w osiedlowych warzywniakach, kiedy możemy samodzielnie wybrać odpowiadający nam artykuł.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here