akwarium

Chcesz zacząć przygodę z akwarystyką i nie wiesz od czego zacząć? Pierwsze, co przychodzi na myśl, to wiedza. Im będziesz bardziej zorientowany w temacie, tym łatwiej i przyjemniej będzie ci opiekować się tymi pięknymi zwierzętami. Oczywiście, początki najczęściej są trudne, dlatego należy wybrać te gatunki, które są najbardziej wytrzymałe i odporne na nasze błędy.

Wybierz rybki, które są odporne

Kiedy już jesteś zdecydowany na to, by zająć się hodowlą rybek, to twoim pierwszym krokiem powinien być wybór tych gatunków, które chcesz umieścić w swoim akwarium.

Oczywiście, nie oznacza to, że mamy najpierw kupować rybki! Należy jedynie zdecydować, które będą odpowiednie. Zakupu rybek dokonujemy na koniec, kiedy mamy już przygotowany dla nich zbiornik. Pozwoli ci to na dostosowanie jego rozmiarów i pojemności do potrzeb rybek. Jest to niezwykle ważne, bo każdy gatunek posiada inne wymagania względem przestrzeni i ilości wody.

Ze względu na to, że dopiero zaczynasz przygodę z akwarystyką, powinieneś wybierać spośród gatunków, które są wytrzymałe na błędy, jakie możesz popełnić. Mogą się one zdarzyć zawsze, między innymi podczas karmienia czy poławiania rybek w celu oczyszczenia zbiornika.

Gatunki polecane dla początkujących

Do gatunków, które są polecane na początek, należą między innymi bojownik wspaniały, kardynałek chiński, danio pręgowany, brzanka sumatrzańska, razbora klinowa i kirysek pstry. O każdym z tych gatunków warto także dowiedzieć się czegoś na wstępie.

Przykładowo, w przypadku bojownika wspaniałego należy pamiętać, aby samców tego gatunku trzymać osobno, gdyż w innym wypadku będą ze sobą walczyć o terytorium. Z kolei kardynałek chiński, który najczęściej pływa w ławicach i ma bardzo spokojne usposobienie, doskonale znosi towarzystwo innych ryb. Równie towarzyski i spokojny jest danio pręgowany. Jeśli chciałbyś zdecydować się na razborę klinową, uwzględnij, że dobrze się czuje w grupce dziesięciu osobników. Jeśli zaś nie czujesz się jeszcze na siłach, by sięgać po te gatunki, najlepszym wyborem może być dla ciebie kirysek pstry, który jest polecany osobom najbardziej początkującym.

Przygotowanie akwarium

Każda ryba do akwarium posiada swoje własne preferencje względem warunków, dlatego należy je odpowiednio dopasować do upatrzonych gatunków. W pierwszej kolejności warto sięgnąć po zbiornik o odpowiedniej wielkości, wyposażony w pokrywę. Będzie zabezpieczała wodę przed parowaniem, a także ochroni rybki przed kotem czy dziećmi, chcącymi wkładać ręce do akwarium.

Pokrywa powinna być wyposażona w energooszczędną lampę, która nie tylko estetycznie oświetli akwarium, ale też zapewni rybkom i żywym roślinom możliwość wzrostu i rozwoju w warunkach zbliżonych do naturalnych.

Warto także wybrać odpowiednie kamyczki jako podłoże. Pozwolą one na utrzymanie w odpowiednim miejscu roślin, a dodatkowo staną się ozdobą akwarium. W zbiorniku nie powinno także zabraknąć kryjówek dla rybek. Jest to niezwykle ważne, bo pozwala im zredukować stres bądź ukryć się przed innymi osobnikami.

Oczywiście nie może tam zabraknąć także wyposażenia w postaci filtrów, termometru, grzałki czy napowietrzacza. Wszystkie te urządzenia mają za zadanie stworzyć sprzyjający ekosystem dla naszych zwierząt i roślin.

Dopiero kiedy urządzimy nasze akwarium, możemy napełnić je wodą. Należy jednak odczekać od tygodnia do trzech, zanim wpuścimy tam rybki. W innym wypadku mogą one zachorować bądź umrzeć. Dzieje się tak z powodu chloru w wodzie. Dlatego też interesujące nas ryby powinniśmy kupić na samym końcu, gdy mamy pewność, że pH wody i jej temperatura są odpowiednie, by wpuścić je do akwarium.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here