zamienniki jajka, czym zastąpić jajko, jak zastąpić jajko w produktach, co zamiast jajka, co dodać zamiast jajka, jak upiec ciasto bez jajka,
fot. pexels.com

Jajka to produkt, który jest bardzo zdrowy i ma wysoką wartość odżywczą. Niestety, nie może być spożywane przez osoby, które mają alergię na białko jajka kurzego. Istnieje jednak dużo zamienników jajek, który można wykorzystać codziennie do przygotowywania różnych potraw, które pozornie tylko wymagają użycia tego produktu.

Dlaczego nie jemy jajek?

W przypadku diet eliminacyjnych, które są oparte na alergii na białko jajka kurzego, nie jest zalecane spożywanie tego składnika. Co ciekawe, jest to najczęściej diagnozowana alergia pokarmowa u dzieci. Bardzo często jednak Kiedy ona wraz z wiekiem. Jeśli jednak cierpimy taką nietolerancję, to po spożyciu jajka pojawiają się nudności, wymioty, bóle brzucha lub biegunka. Może pojawić się także zapalenie spojówek i trudności z oddychaniem.

Jajek nie jedzą również weganie, którzy całkowicie wyeliminowali ze swojego jadłospisu produkty pochodzenia zwierzęcego. Warto wiedzieć, jak w takim wypadku zastąpić jajko, które często jest niezbędnym składnikiem w wielu deserach i innych potrawach?

Zamienniki jajka

Jajko to źródło pełnowartościowego białka. Jest ono łatwo przyswajalne przez organizm. Dostarcza licznych witamin oraz minerałów, takich jak fosfor, potas, żelazo, magnez, miedź i witaminy A, D i K. Eliminując jajka ze swojego jadłospisu, należy zastanowić się, czym je zastąpić. Najpopularniejszymi zamiennikami są siemię lniane, żelatyna, drożdże, mąka ziemniaczana lub kukurydziana, płatki owsiane, masło orzechowe, rozgnieciony banan, mielone tofu, jabłka.

Siemię lniane

Może być wykorzystywane zarówno do przygotowywania słodkości, jak i w potrawach bardziej wytrawnych. Siemię lniane to płaskie i drobne nasiona lnu zwyczajnego. Mają bardzo wysoką wartość odżywczą i liczne właściwości prozdrowotne. Dzięki siemieniu lnianemu możemy na przykład zmniejszyć ryzyko wystąpienia nowotworów.

Warto wiedzieć, że jedno jajko jest zastępowane jedną łyżkę siemienia lnianego, które zostało zalane trzema łyżkami gorącej wody. Po 5 minutach pęcznieje i tworzy kleistą papkę. Z tak przygotowanego siemienia możemy z powodzeniem zrobić kotlety, domowe pieczywo lub ciasta.

Inne popularne zamienniki

zamienniki jajka, czym zastąpić jajko, jak zastąpić jajko w produktach, co zamiast jajka, co dodać zamiast jajka, jak upiec ciasto bez jajka,
fot. pexels.com

Często zamiast jajek możemy wykorzystywać także żelatynę. Można ją dodawać jako substancję wiążącą składniki w różnego rodzaju deserach. Bardzo prosto ją przygotować. Wystarczy jedną łyżkę żelatyny rozpuścić w łyżce ciepłej wody a następnie dodać ją do przygotowywanego ciasta lub innej potrawy, która wymaga obecności jajek.

Innym ciekawym pomysłem na zamiennik jajek jest masło orzechowe. Doskonale sprawdza się w diecie wegańskiej oraz wegetariańskiej. Najczęściej stosujemy je do słodkich Wypieków, na przykład deserów lub ciast. Jeżeli chcemy zamienić jajka masłem orzechowym powinniśmy użyć go w dwóch łyżkach.

Inną alternatywą może być także użycie zmielonych płatków owsianych, zalanych wodą. Można także zastąpić jajka owocami. Najlepszym pomysłem jest dodanie połówki rozgniecionego banana lub 1/4 szklanki puree z jabłek. Najlepiej sprawdzi się bardzo przejrzały banan, który ma na swojej skórce ciemne plamki. Jest on wtedy najbardziej słodki i ma zdecydowanie najlepszą strukturę. W przypadku musu jabłkowego powinien być on gładki, bez kawałków owoców. Dzięki swojej strukturze nadaje masie gęstości i spaja wypiek podczas pieczenia. Owocowe odpowiedniki stosujemy zwykle do deserów, placuszków lub ciasteczek.

zamienniki jajka, czym zastąpić jajko, jak zastąpić jajko w produktach, co zamiast jajka, co dodać zamiast jajka, jak upiec ciasto bez jajka,
fot. pexels.com

Ciekawym pomysłem jest także użycie wody z puszki po ciecierzycy. Może ona zdziałać cuda. Przede wszystkim warto wiedzieć, że idealnie nadaje się do ubijania na puszystą, białą pianę, tak jak w przypadku białek jajek. Jest to niezbędne przy robieniu omleta na słodko lub pieczeniu biszkoptów. Można także z wody po ciecierzycy przygotować słodkie bezy, które są przysmakiem wielu osób. Idealnie nadaje się także jako zamiennik jajka w różnego rodzaju wypiekach: ciastach, muffinkach, babeczkach. Wystarczy tylko zamiast jednego jajka dodać jedną łyżkę wody po ciecierzycy.

Jajko można zastąpić także:

  • 1/4 szklanki z mielonego tofu,
  • 1/4 szklanki jogurtu sojowego,
  • dwoma łyżkami mąki ziemniaczanej,
  • jedną łyżeczkę mąki kukurydzianej,
  • 1/4 szklanki puree z dyni.

Podsumowanie

Jak widać jajko można zastąpić na dużo różnych sposobów. Jest to doskonała alternatywa dla osób, które niestety ale są zmuszone wyeliminować jajko ze swojej diety. Na szczęście, dzięki zamiennikom, nie muszą one rezygnować ze swoich ulubionych potraw.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here