fast food, czemu fast food szkodzi, czemu fast food uzależnia, wady jedzenia w fast foodach, konsekwencje fast foodów, czy fast food jest dobry dla nas
fot. pexels.com

Zapewne obił Ci się o uszy eksperyment, w którym bohater jadł codziennie jedynie dania z popularnej sieciówki fast food. Warto wiedzieć, że tego typu jedzenie jest bardzo niezdrowe dla naszego organizmu i wiązać się z poważnymi konsekwencjami. Szczególnie, jeśli pozwalamy sobie na tego typu dania codziennie. 

Dlaczego lubimy fast-foody?

Restauracji typu fast food jest cała masa. Oczywiście możemy znaleźć wśród pizzy, kebabów, frytek, ociekających tłuszczem burgerów z sieciówek nieco zdrowsze rzeczy, ale i tak nie są to dania, które powinniśmy jeść codziennie. Pojawia się pytanie – skoro wiemy doskonale, że przecież te wszystkie wymienione potrawy są bardzo niezdrowe i nam szkodzą, to czemu tak chętnie po nie sięgamy? Co sprawia, że chodzimy do barów szybkiej obsługi i wrzucamy w siebie kilogramy chemii? 

Przede wszystkim powodem jest ich smak, który wyjątkowo przypada nam do gustu. Do tego tego typu dania są łatwo dostępne, tanie oraz szybkie. W dzisiejszym zabieganym świecie ciężko, żeby ktoś chciał poświęcić więcej czasu na gotowanie w domu i przygotowywanie pełnowartościowych posiłków. Różnorodność fast foodów sprawia, że coraz chętniej i częściej z nich korzystamy, nawet przebywając w zaciszu własnego domu. 

fast food, czemu fast food szkodzi, czemu fast food uzależnia, wady jedzenia w fast foodach, konsekwencje fast foodów,
fot. pexels.com

Szybki lunch ze znajomymi, spotkanie na mieście, wieczór przy filmie z ukochaną osobą… zawsze znajdzie się powód, aby mieć ochotę na coś szybkiego i “dobrego”. Warto wiedzieć, że dania typu fast food są niesamowicie uzależniające, niczym tytoń, czy alkohol. To wszystko przez połączenie cukru oraz soli z tłuszczami. Już pierwszy ten składnik silnie uzależnia nasz organizm, a kiedy dołożymy dwa pozostałe – mamy gotowy przepis na pobudzenie tego obszaru w mózgu, na który wpływają substancje uzależniające. Wówczas coraz częściej pojawia nam się ochota na pizzę, lub frytki i chcemy ich coraz więcej.

Jakie są konsekwencje?

Pierwszą konsekwencją, jaka od razu narzuca się na myśl, jest oczywiście otyłość. Jedzenie często tak tłustych i niezdrowych potraw, wypełnionych cukrem, możemy sprawić, że waga zacznie rosnąć bardzo szybko. Powoduje to nie tylko mało atrakcyjny wygląd, ale też kiepskie samopoczucie. Nie chodzi o sam fakt paru dodatkowych kilogramów – fast food zatrzymuje wodę w organizmie i sprawia, że wyglądamy na spuchniętych. Sama otyłość jednak jest bardzo poważna – może prowadzić do miażdżycy, nadciśnienia, cukrzycy, a co za tym wszystkim idzie – przedwczesnej śmierci.

Odżywiając się w fast foodzie ryzykujemy też zawałem serca, szczególnie jeśli stołujemy się w barach szybkiej obsługi kilka razy w tygodniu. Warto wiedzieć, że zawał może też dotyczyć młodych ludzi i niekoniecznie jest pewne, że udaje się z niego na 100% wyjść. 

fast food, czemu fast food szkodzi, czemu fast food uzależnia, wady jedzenia w fast foodach, konsekwencje fast foodów, uzależnienie od fast foodów,
fot. pexels.com

Inną konsekwencją jest oczywiście strata pieniędzy. Mimo, że powszechnie uznaje się takie jedzenie za tanie i szybkie, to wcale takie nie jest. Jedząc w domu zdecydowanie mniej płacimy za nasze odżywianie i wiemy dokładnie, co jemy i w jakich ilościach. Kupując pizzę 3 razy w tygodniu możesz stracić nawet 100 zł, które można wydać na cały tydzień zakupów żywieniowych i mieć kilka wartościowych posiłków.

Niezdrowe jedzenie powoduje także pewnego rodzaju upośledzenie kubków smakowych. Fast food jest bardzo intensywny, głównie dlatego, że zostaje dodatkowo podkręcony ilością tłuszczu oraz cukrów. Po pewnym czasie zatem przestajemy odczuwać smak zwyczajnych potraw i oczywiście odpuszczamy sobie ich jedzenie. I wybieramy fast food.

Problemy z koncentracją?

Jeśli jesz niezdrowe posiłki przez większość czasu w tygodniu, to możesz mieć duże problemy z koncentracją oraz nawet zasypianiem. Ciągle możesz odczuwać stres, nie wiedząc nawet dlaczego. Zła dieta to także zdecydowanie demon, który wysysa z nas dobrą energię. Na początku, po przyjęciu pustych kalorii, wszystko wydaje się w porządku, jednak później szybko zaczynamy być zmęczeni i trzęsą się dłonie. 

Jeśli trudno Ci się skupić i zaczynasz mieć obawy, że nie do końca czujesz się zdrowy i wypoczęty, przeanalizuj swój jadłospis. Jeżeli znajdziesz tam fast foody kilka razy w tygodniu – prawdopodobnie odkryłeś przyczynę złego samopoczucia. Warto sprawdzić, jak nauczyć się zdrowych nawyków żywieniowych oraz jak częściej gotować w domu. Wtedy na pewno będziesz się czuć lepiej i będziesz mieć więcej energii. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here